7 największych mitów o odzyskiwaniu danych z dysku

7 największych mitów o odzyskiwaniu danych z dysku

W Sieci pełno jest mitów o odzyskiwaniu danych z dysku. Niektóre tworzą osoby, którym wydaje się, że coś na ten temat wiedzą. Inne kreuje się z przyczyn marketingowych. W tym wpisie wyjaśniamy, dlaczego siedem największych mitów o odzyskiwaniu danych z dysku zagraża Twoim danym.

Najpopularniejsze mity o odzyskiwaniu danych:

  1. Dane można odzyskać zawsze
  2. Dobry program do odzyskiwania danych
  3. Wystarczy przełożyć elektronikę dysku
  4. Talerze i głowice łatwo wymienić samemu
  5. Uszkodzony nośnik można uruchamiać do skutku
  6. Jeśli jedna firma nie odzyskała danych, nie uda się nikomu
  7. Odzyskanie jednego pliku wymaga mniej pracy niż 1GB danych 

Na początek podstawowa kwestia, czyli backup. Kopia zapasowa zabezpiecza przed utratą danych w wyniku awarii nośnika, ataku hakerów, działania złośliwego oprogramowania czy wypadkami losowymi. Ale skutecznie czyni to jedynie backup wykonany zgodnie z zasadą 3-2-1, czyli:

  • trzy kopie zapasowe,
  • na minimum dwóch nośnikach,
  • z czego co najmniej jeden w innej lokalizacji. 

Z doświadczenia wiemy, że stosowanie takich środków ostrożności nie zawsze jest możliwe, a często wydaje się również po prostu nieopłacalne. Dlatego służymy pomocą w skutecznym przywracaniu informacji praktycznie z każdego nośnika. A tymczasem zapraszamy na przegląd 7 największych mitów o odzyskiwaniu danych z dysku HDD.

Magnetyczny dysk twardy to bardzo delikatne urządzenie
Magnetyczny dysk twardy to delikatne urządzenie

Dane można odzyskać zawsze

W profesjonalnym laboratorium odzyskiwania danych najlepsi technicy dysponują wyrafinowanym sprzętem oraz specjalistycznym oprogramowaniem. Dzięki temu średnia skuteczność odzyskiwania danych w House of Data przekracza 95%. Ale mimo wszystko zdarzają się sytuacje, w których przywrócenie danych nie jest możliwe. Dotyczy to najczęściej nośników poważnie uszkodzonych mechanicznie. Niestety, wiele takich zniszczeń powstaje właśnie podczas amatorskich prób odzysku danych. 

Dobry program do odzyskiwania danych

Nawet najlepsze, profesjonalne oprogramowanie, które kosztuje tyle, co wyższej klasy samochód, okaże się skuteczne wyłącznie w rękach doświadczonego technika. Programy do odzyskiwania danych z Internetu mają jedną podstawową wadę: instalują się i pracują na uszkodzonym nośniku, powodując nadpisanie informacji, co często bezpowrotnie niszczy pierwotne dane. Pamiętaj: skuteczność programów do odzyskiwania danych, zwłaszcza tych darmowych, wykreowali spece od marketingu.  

Wystarczy przełożyć elektronikę dysku

Wbrew pozorom ta czynność po pierwsze wcale nie jest tak prosta, jak się wydaje, a po drugie pomaga wyłącznie w określonych sytuacjach. Aby się przekonać, czy w ten sposób odzyskasz dane z dysku, najpierw należy dokładnie zdiagnozować usterkę nośnika. Pominięcie tej kluczowej fazy procesu odzyskiwania danych z dysku HDD sprawia, drastycznie wzrasta ryzyko bezpowrotnej utraty informacji i zniszczenia nośnika. 

Talerze i głowice łatwo wymienić samemu

Napiszemy wprost: to totalna bzdura. Owszem, całkiem łatwo jest rozebrać obudowę dysku HDD, ale już na tym etapie mogą pojawić się problemy. Ponieważ w niektórych modelach sam nieumiejętny demontaż skutkuje rozkalibrowaniem nośnika, co wyklucza odzyskanie danych. Wszelkie operacje przy talerzach czy głowicach bezpiecznie przeprowadzić można wyłącznie w laminarnej komorze bezpyłowej. A jeżeli chodzi o same talerze, to warto pamiętać, że przesunięcie jednego z nich względem pozostałych zaledwie o jeden mikrometr skutkuje bezpowrotną utratą danych na całym nośniku. Dlatego przekładanie talerzy z uszkodzonego dysku nawet w specjalistycznym laboratorium zawsze jest ostatecznością.

Mity o odzyskiwaniu danych z dysku
Skuteczność samodzielnej wymiany talerzy w dysku to jeden z groźniejszych mitów

Uszkodzony nośnik można uruchamiać do skutku

Właśnie w ten sposób użytkownicy często sami pogarszają stan nośnika. Każde uruchomienie uszkodzonego dysku może skutkować nadpisaniem znajdujących się na nim informacji nawet wtedy, gdy system się nie uruchomi. Co więcej, w przypadku mechanicznego uszkodzenia powierzchni talerzy, rozruch takiego dysku prowadzi do dalszej degradacji nośnika. Jeżeli komputer przestał się uruchamiać, sprawdź, kiedy trzeba odzyskać dane z dysku HDD?

Jeśli jedna firma nie odzyskała danych, nie uda się nikomu

Ten mit jest wyjątkowo popularny. W praktyce bardzo często okazuje się, że w House of Data skutecznie odzyskujemy dane z dysków, które inne firmy i laboratoria spisały już na straty. Wielu klientów przychodzi do nas od konkurencji. Zwykle poprzednie próby odzysku danych mniej lub bardziej komplikują nam pracę. Dlatego kiedy chcesz maksymalnie zwiększyć szansę na skuteczne odzyskanie danych oraz przy okazji obniżyć cenę tej usługi, wyślij do nas swój nośnik od razu po wystąpieniu awarii. 

Odzyskanie jednego pliku wymaga mniej pracy niż 1GB danych

Skoro odzyskanie wszystkich danych z dysku kosztuje np. 1000 zł, to przywrócenie jednego pliku powinno kosztować najwyżej kilkanaście złotych, prawda? Otóż nie, ponieważ w odzyskanie tego jednego pliku trzeba włożyć praktycznie tyle samo pracy, co w odczyt kilkudziesięciu gigabajtów. W określonych sytuacjach zaoszczędzić można tylko na czasie realizacji usługi, co zawsze uwzględniamy w naszej wycenie.