W tym wpisie przyjrzymy się najczęściej występującym awariom dysków HDD. Wbrew pozorom do sporej części z nich dochodzi z winy użytkownika. Niektórych uszkodzeń nie sposób jednak uniknąć. Sprawdź najpopularniejsze awarie dysków HDD.
W tym artykule:
- Mechaniczne uszkodzenia dysków twardych
- Dyski HDD – uszkodzenia logiczne
- Usterki elektryczne i inne
Dyski twarde zadebiutowały na rynku w latach 50. ubiegłego stulecia. Korzystamy z nich nadal, chociaż wielu użytkowników wybiera półprzewodnikowe nośniki pamięci. Pomimo tego wydaje się, że „tradycyjne”, czyli magnetyczne dyski twarde pozostaną z nami jeszcze długo. Zobacz, jakim awariom ulegają dyski HDD?
Mechaniczne uszkodzenia dysków twardych
Klasyka gatunku, czyli mechaniczne uszkodzenia dysków HDD najczęściej są wynikiem upadku urządzenia albo samego nośnika (uszkodzenie zewnętrznego dysku twardego). W efekcie może dojść do:
- kolizji głowicy z powierzchnią talerza,
- odkształcenia ramienia głowicy,
- utraty osiowości zespołu napędowego talerzy,
- unieruchomienia ramienia głowicy.
Po tego rodzaju awariach odzyskiwanie danych z dysku okazuje się zwykle bardzo skuteczne.
W skrajnych przypadkach mechaniczne uszkodzenie może spowodować zniszczenie talerzy, ale do takich sytuacji dochodzi zwykle na skutek zmiażdżenia nośnia, jego celowego przedziurawienia, spalenia itp. Niestety, w kategorii ekstremalnych uszkodzeń mechanicznych znajdują się również amatorskie próby przekładania talerzy, które w 99% kończą się rozkalibrowaniem nośnika. W tak skrajnych przypadkach dane często zostają nieodwracalnie zniszczone. Zawsze jednak możesz wykonać u nas darmową ekspertyzę nośnika, dzięki której dowiesz się, czy odzyskiwanie danych z dysku ma sens w przypadku Twojego urządzenia.
Dyski HDD – uszkodzenia logiczne
Uszkodzenia logiczne dysków HDD z reguły nie powodują poważniejszych szkód. Dlatego po takich awariach możemy odzyskać dane stosunkowo szybko i tanio. Do usterek logicznych zaliczamy:
- umyślne lub celowe usunięcie plików, folderów,
- skasowanie partycji,
- sformatowanie dysku,
- zmianę domyślnego systemu alokacji plików.
Najważniejsze w takich przypadkach jest to, abyś nie używał dysku po odkryciu uszkodzeń. Pamiętaj, że Twoje dane przechowywane są w komórka dopóki ich nie nadpiszesz. Dlatego tak szybko, jak to możliwe wyłącz komputer i wyślij do nas uszkodzony nośnik, aby wykonać odzyskiwanie danych z dysku.
Szczególny przypadkiem logicznego uszkodzenia HDD jest zaszyfrowanie całej jego zawartości albo tylko wybranych zasobów. Zazwyczaj jest to efektem pracy złośliwego oprogramowania oraz ataków hakerskich. Często możemy odzyskać dane z zaszyfrowanego dysku, ale zwykle tańsze i mniej kłopotliwe okazuje się regularne wykonywanie kopii zapasowych.
Usterki elektryczne i inne
Dyski HDD ulegają awariom spowodowanym również przez przepięcia w sieci zasilającej. Zdarzenia takie mogą spowodować wadliwa praca zasilacza komputerowego lub wyładowania atmosferyczne. Do awarii elektrycznych zaliczamy również te, które powstają w wyniku nieprawidłowego podłączenia zasilania dysku HDD.
Oprócz powyższych nośniki HDD ulegają również innym awariom. Wiele z nich związanych jest z naturalnym wyeksploatowaniem dysku, dlatego przed zakupem używanego egzemplarza warto sprawdzić liczbę przepracowanych przez niego godzin oraz ilość uruchomień.
Warto również regularnie dyski HDD defragmentować oraz skanować w poszukiwaniu błędów. Jeżeli będą się one pojawiały regularnie, oznacza to, że praca nośnika dobiega końca. Wtedy najlepiej po prostu przekopiować interesujące nas dane na nowy egzemplarz. Jeżeli jest to już niemożliwe z powodu np. braku dostępu do plików, skorzystaj z usługi odzyskiwania danych z dysku w naszej firmie, którą teraz oferujemy w wyjątkowo atrakcyjnej cenie.