Co zrobić, gdy dysk zewnętrzny nie działa?

co zrobić, gdy dysk zewnętrzny nie działa

Klasyczne dyski twarde narażone są na wiele uszkodzeń. Części z nich możesz zapobiec, ale niektóre są niezależne od użytkownika. Dowiedz się, co zrobić, gdy dysk zewnętrzny nie działa?

W tym artykule:

Dysk twardy przechowuje nie tylko system operacyjny, lecz również Twoje dane. Dlatego jego awaria często jest dużym kłopotem, zwłaszcza wtedy, gdy jesteś zupełnie na nią nieprzygotowany.  

Problem z dyskiem zewnętrznym – objawy

Istnieje kilka charakterystycznych objawów, jakie daje uszkodzony dysk Odzyskiwanie danych będzie skuteczne, o ile właściwie dobierze się metodę do rodzaju usterki. Kłopoty z dyskiem mogą sygnalizować:

– wydłużony czas ładowania systemu i spowolniona reakcja na polecenia użytkownika,

– niespotykane dotąd odgłosy pracy dysku,

– brak możliwości uruchomienia komputera,

– częste zawieszanie się systemu, bluescreeny, błędy w pracy oprogramowania.

Jeśli zauważysz którykolwiek z tych objawów, jest to prawdopodobnie ostatni moment na wykonanie backupu ważnych dla Ciebie danych.

Przyczyny uszkodzeń dysków twardych

Do uszkodzenia dysku twardego może dojść w wyniku upadku lub uderzenia pracującego komputera. Talerze dysków twardych wirują bowiem stale, wykonując średnio 35 obrotów w czasie, który człowiekowi zajmuje… mrugnięcie okiem. Gwałtowny wstrząs może spowodować uderzenie głowicy o talerz. Głowica może również po prostu przykleić się do bardzo gładkiej powierzchni talerza. 

Często uszkodzenia dysków twardych powodują skoki napięcia zasilania, za które winę ponosi niesprawny zasilacz komputera. Groźne są również przepięcia w sieci elektrycznej oraz oczywiście wyładowania atmosferyczne. W większości tych przypadków możemy przeprowadzić skuteczne odzyskiwanie danych.

Kiedy trzeba wykonać kopię zapasową danych?

Eksperci są zgodni: regularnie wykonywanie kopii zapasowych może Cię uchronić przed bezpowrotną utratą danych. W praktyce wszystko zależy od intensywności Twojej pracy na komputerze. Im dłużej z niego korzystasz, tym częściej powinieneś wykonywać backup.  

Co zrobić, gdy dysk zewnętrzny nie działa?

Przestrzegamy:

Nie próbuj odzyskiwać danych za pomocą aplikacji z internetu

Zdecydowana większość takich programów nadpisuje zawartość uszkodzonego dysku, co uniemożliwia odtworzenie przechowywanych na nim informacji. Jeśli chcesz mieć pewność, że odzyskiwanie danych z dysku twardego będzie skuteczne, skorzystaj z usług naszego profesjonalnego laboratorium. 

Jego pracownicy wiedzą, jak odzyskać dane z dysku w zależności od rodzajów usterki. Czynności przeprowadzane są w komorze bezpyłowej. Jedynie w takich warunkach można bezpiecznie:

– wymienić uszkodzone głowice dysków twardych,

– wymienić spalone elementy elektroniczne (np. diody transil, bezpieczniki, sterowniki silnika),

– zamontować nową płytkę z elektroniką,

– naprawić uszkodzenia pamięci ROM dysku.