Odzyskiwanie danych z dysku zewnętrznego jest popularne, ponieważ klasyczne napędy narażone są na wiele uszkodzeń. Części z nich możesz zapobiec, ale niektóre są niezależne od użytkownika. Dowiedz się, co zrobić, gdy dysk zewnętrzny nie działa?
W tym artykule:
- Problem z dyskiem zewnętrznym – objawy
- Przyczyny uszkodzeń dysków twardych
- Kiedy trzeba wykonać kopię zapasową danych?
- Co zrobić, gdy dysk zewnętrzny nie działa?
Dysk twardy przechowuje nie tylko system operacyjny, lecz również Twoje dane. Dlatego jego awaria często jest dużym kłopotem, zwłaszcza wtedy, gdy jesteś zupełnie na nią nieprzygotowany.
Problem z dyskiem zewnętrznym – objawy
Istnieje kilka charakterystycznych objawów, jakie daje uszkodzony nośnik. Odzyskiwanie danych z dysku HDD będzie skuteczne, o ile właściwie dobierze się metodę do rodzaju usterki. Kłopoty z dyskiem mogą sygnalizować:
– wydłużony czas ładowania systemu i spowolniona reakcja na polecenia użytkownika,
– niespotykane dotąd odgłosy pracy dysku,
– brak możliwości uruchomienia komputera,
– częste zawieszanie się systemu, bluescreeny, błędy w pracy oprogramowania.
Jeśli zauważysz którykolwiek z tych objawów, jest to prawdopodobnie ostatni moment na wykonanie backupu ważnych dla Ciebie danych.
Przyczyny uszkodzeń dysków twardych
Do uszkodzenia dysku twardego może dojść w wyniku upadku lub uderzenia pracującego komputera. Talerze dysków twardych wirują bowiem stale, wykonując średnio 35 obrotów w czasie, który człowiekowi zajmuje… mrugnięcie okiem. Gwałtowny wstrząs może spowodować uderzenie głowicy o talerz. Głowica może również po prostu przykleić się do bardzo gładkiej powierzchni talerza.
Często uszkodzenia dysków twardych powodują skoki napięcia zasilania, za które winę ponosi niesprawny zasilacz komputera. Groźne są również przepięcia w sieci elektrycznej oraz oczywiście wyładowania atmosferyczne. W większości tych przypadków możemy przeprowadzić skuteczne odzyskiwanie danych z dysku HDD zewnętrznego.
Kiedy trzeba wykonać kopię zapasową danych?
Eksperci są zgodni: regularnie wykonywanie kopii zapasowych może Cię uchronić przed bezpowrotną utratą danych. W praktyce wszystko zależy od intensywności Twojej pracy na komputerze. Im dłużej z niego korzystasz, tym częściej powinieneś wykonywać backup.
Co zrobić, gdy dysk zewnętrzny nie działa?
Przestrzegamy:
Nie próbuj odzyskiwać danych za pomocą aplikacji z internetu
Zdecydowana większość takich programów nadpisuje zawartość uszkodzonego dysku, co uniemożliwia odtworzenie przechowywanych na nim informacji. Jeśli chcesz mieć pewność, że odzyskiwanie danych z dysku HDD będzie skuteczne, skorzystaj z usług naszego profesjonalnego laboratorium.
Jego pracownicy wiedzą, jak odzyskać dane z dysku w zależności od rodzajów usterki. Czynności przeprowadzane są w komorze bezpyłowej. Jedynie w takich warunkach można bezpiecznie:
– wymienić uszkodzone głowice dysków twardych,
– wymienić spalone elementy elektroniczne (np. diody transil, bezpieczniki, sterowniki silnika),
– zamontować nową płytkę z elektroniką,
– naprawić uszkodzenia pamięci ROM dysku.