Jeżeli chodzi o prędkość pracy i bezawaryjność, dyski półprzewodnikowe przewyższają talerzowe, wykorzystując ten sam interfejs. Jeszcze lepiej wypada dysk M.2 NVMe. Dowiedz się, czym są te nośniki oraz w jakich wersjach występują?
W tym artykule:
- Dysk M.2 – co to jest?
- Co daje dysk na M.2?
- Dyski ssd m.2 SATA
- Dysk M.2 NVMe
- Jaki dysk M.2 wybrać?
Na dysku twardym przechowujemy dane prywatne, aplikacje oraz systemy operacyjne. Dlatego prędkość, z jaką pracuje ten nośnik, zauważalnie wpływa na wydajność oprogramowania, a wraz z nim całego komputera. W praktyce do większości zastosowań najlepiej wybrać dysk SSD. Ale czy zawsze opłaca się dysk M.2?
Dysk M.2 – co to jest?
Dysk M.2 jest dyskiem SSD, czyli nośnikiem pamięci, w którym dane przechowywane są w komórkach pamięci półprzewodnikowych chipów. W przeciwieństwie do HDD, dyski półprzewodnikowe nie posiadają ruchomych i mechanicznych podzespołów. Składają się z płytki drukowanej, przylutowanych do niej układów elektronicznych oraz złącza, które umożliwia komunikację nośnika z komputerem.
M.2 jest właśnie jednym z rodzajów interfejsów komunikacyjnych. Historia standardu M.2 rozpoczyna się w 2013 roku, kiedy na taką nazwę przemianowano ówczesny interfejs Next Generation Form Factor (NGFF), przeznaczony dla różnych kart rozszerzeń. Dyski M.2 korzystają zatem z innego złącza, niż popularne dyski 2,5 calowe.
Co daje dysk na M.2?
Istotnymi różnicami pomiędzy SSD M.2, a pozostałymi dyskami twardymi, jest brak obudowy zewnętrznej, a przede wszystkim znacznie mniejsze rozmiary. Dysk M.2 to po prostu elektroniczna płytka o szerokości 22 mm i długości najczęściej 80 mm, która z jednej strony posiada zestaw złoconych wtyków, a po przeciwnej stronie otwór montażowy na śrubkę. Czasami do kości pamięci dysków M.2 przytwierdzone są radiatory.
Dyski ssd M.2 montuje się bezpośrednio na płytach głównych w dedykowanych gniazdach i unieruchamia za pomocą śrubki. Odpada więc ryzyko załamania przewodów czy przemieszczania się dysku w czasie przenoszenia urządzenia.
Jednakże bez wątpienia największa korzyścią z zastosowania dysku M.2 jest duże zwiększenie prędkości odczytu i zapisu nawet w porównaniu z markowymi dyskami ze złączem SATA III. Wszystko zależy jednak od rodzaju dysku M.2, który de facto decyduje o tym, czy zawsze opłaca się nam inwestycja w wykorzystanie tego interfejsu. A na wypadek ewentualnej awarii, pamiętaj, że w House of Data wykonujemy również odzyskiwanie danych z dysku SSD M.2.
Dyski ssd m.2 SATA
Dyski M.2 mogą do komunikacji wykorzystywać protokół AHCI, czyli interfejs SATA III. Mówimy tutaj o szczegółach programowych komunikacji, bowiem fizycznie nośniki te montowane są w gniazdach M.2. Niemniej jednak pod względem prędkości pracy praktycznie nie różnią się od swoich odpowiedników w klasycznym rozmiarze 2,5 cala. Jedyną korzyścią z takich dysków może być to, że zajmują mniej miejsca, co w niektórych urządzeniach mobilnych okazuje się jednak najważniejszym parametrem. Pamiętajmy, że maksymalna przesyłowość interfejsu SATA III to 600 MB/s.
Dysk M.2 NVMe
Drugi rodzaj dysków M.2 do komunikacji wykorzystuje protokół NVMe, zaprojektowany specjalnie do pracy z SSD. W tym przypadku do przesyłania plików używamy tak naprawdę standardu PCI Express, którego generacja oraz ilość linii komunikacyjnych wyznaczają granice przesyłowości. W przypadku najlepszych obecnie dysków M.2 z PCIe 3.0 x4 (cztery linie) maksymalne transfery sięgają prędkości 4000 MB/s. Przy dwóch liniach, czyli w dyskach M.2 PCIe 3.0 x2, transfer wynosi maksymalnie 1969 MB/s. W praktyce wszystko zależy od szczegółów wewnętrznej budowy dysku M.2 PCIe: parametrów pamięci oraz ich kontrolerów. Niemniej jednak każdy dysk M.2 NVMe zawsze będzie szybszy, niż modele z SATA III.
Jaki dysk M.2 wybrać?
Warto wiedzieć, że z dysków M.2 możemy korzystać również wtedy, gdy nasz komputer nie posiada dedykowanych złącz. Przez odpowiedni adapter podepniemy dysk M.2 SATA do interfejsu Serial ATA, natomiast M.2 NVMe bezpośrednio do gniazda rozszerzeń PCI Express.
Czy jednak zawsze warto inwestować w standard M.2? Jeżeli posiadamy w komputerze dedykowane złącze zakup dysku M.2 SATA okaże się tańszy, niż jego odpowiednika w formacie 2,5 cala. Tymczasem w dysk M2 NVMe warto zainwestować wtedy, gdy rzeczywiście potrzebujemy bardzo szybkiego transferu. Aby zrealizować ten cel, można się nawet pokusić o zakup adaptera M.2 – PCIe. Jednakże kupno przejściówki M.2 – SATA mija się z celem, z uwagi na atrakcyjne ceny topowych modeli dysków SSD w formacie 2,5 cala.