Odpowiedź na tytułowe pytanie nie zawsze jest prosta. Sprawdź, czym różnią się oba rodzaje nośników? Poznaj zalety i wady każdej z tych konstrukcji, aby zdecydować, czy wybierasz dysk hdd czy ssd?
W tym artykule:
- Dysk twardy – co to jest?
- Rodzaje dysków twardych
- Różnice pomiędzy HDD a SSD
- Dysk hdd czy ssd do gier?
Wybór rodzaju dysku twardego może mieć zauważalny wpływ na komfort pracy z systemem operacyjnym, a nawet na prędkość działania całego komputera. Dyski HDD posiadają olbrzymie pojemności, natomiast nośniki półprzewodnikowe stają się coraz tańsze i szybsze. Więc co wybrać: dysk HDD czy SSD? Odpowiadamy.
Dysk twardy – co to jest?
Zaczniemy jednak od podstaw, wyjaśniając, co to wogóle jest dysk twardy? Określenie to pochodzi z lat 50. ubiegłego stulecia. W 1956 roku firma IBM skonstruowała pierwszy na świecie dysk twardy, który w odróżnieniu od dyskietek (z ang. floppy disk) zapisywał informację na twardych talerzach magnetycznych.
W ciągu dziesięcioleci konstrukcja dysków twardych wielokrotnie ewoluowała, jednak ich przeznaczenie zawsze było takie samo: magazynowanie coraz większych ilości informacji. Współcześnie wszystkie rodzaje tych nośników nadal służą jedynie do tego celu. Jedynie albo aż, kiedy się zastanowisz, ile danych gromadzi na przykład Google?
Rodzaje dysków twardych
Dyskietki odeszły do lamusa, wyparte najpierw przez napędy optyczne (CD i DVD), a potem pamięci flash (chociaż o dziwo z dyskietek wciąż korzysta japońska policja). Natomiast ewolucja dysków twardych przyspieszała wraz z rozwojem nowych technologii. Zawsze priorytetem było osiągnięcie możliwie największej pojemności dysku twardego, wyrażanej najpierw w MB, potem w GB, a obecnie w TB, czyli terabajtach.
W 1991 r. powstał dysk SSD, ale pierwszy nośnik tego rodzaju, zbudowany w oparciu o pamięci flash, z których korzysta się współcześnie, skonstruowano w 1995 roku. Obecnie wyróżniamy następujące rodzaje dysków twardych:
- dyski półprzewodnikowe, czyli SSD (z ang. Solid State Drive),
- dyski magnetyczne HDD (z ang. Hard Disk Drive),
- hybrydy: SSHD, w którym połączenie technologii SSD i HDD wykorzystywane jest do zwiększenia prędkości odczytu z talerzy magnetycznych oraz
Różnice pomiędzy HDD a SSD
Aby odpowiedzieć na pytanie dysk HDD czy SSD, poznaj podstawowe różnice między tymi typami nośników informacji. W magnetycznych dyskach twardych dane przechowywane są na talerzach. Podczas pracy wirują one z olbrzymimi prędkościami, a odczytem i zapisem informacji zajmuje się precyzyjnie pozycjonowany zestaw głowic.
Dysk HDD jest zbudowany jest więc również z podzespołów mechanicznych i to jest jedna z podstawowych wad tej konstrukcji. Poruszające się elementy są bardzo podatne nawet na niewielkie wstrząsy, nie wspominając już o uderzeniach czy upadkach. Dlatego główną przyczyną awarii tych nośników są uszkodzenia mechaniczne, a odzyskiwanie danych z dysku HDD często wymaga wymiany głowic po kolizji z powierzchnią talerza.
Natomiast dyski SSD zbudowane są tylko i wyłącznie z elementów elektronicznych. Dane zapisywane są w półprzewodnikowych kościach pamięci, dlatego żadne mechanizmy nie są potrzebne. Z tego powodu dyski półprzewodnikowe wręcz idealnie nadają się do wszelkich urządzeń mobilnych, które przecież narażone są na wstrząsy i upadki znacznie częściej, niż domowy czy biurowy PC.
Dyski SSD oferują również znacznie większe prędkości odczytu i zapisu informacji. Ich wadami w porównaniu do HDD pozostają mniejsza pojemność (w tym samym przedziale cenowy), nieco wyższa cena nośnika oraz ograniczona liczba cykli zapisu i odczytu. Monolityczna budowa napędów półprzewodnikowych sprawia, że odzyskiwanie danych z dysku SSD jest z reguły bardziej skomplikowane, ale pomimo tego nadal skuteczne.
Dysk hdd czy ssd do gier?
Niezaprzeczalnym faktem jest, że już sama wymiana dysku HDD na model półprzewodnikowy zauważalnie przyspiesza pracę systemu operacyjnego, a w konsekwencji całego komputera. Dotyczy to zarówno laptopów, jak i maszyn stacjonarnych. Największa zmiana na plus zachodzi w przypadku starszych urządzeń. Nawet kilkuletni laptop z dyskiem SSD za 200 – 300 złotych i lekkim system operacyjnym może pracować równie szybko, co najnowszy komputer za kilka tysięcy złotych. A wszystko to z powodu znacznie większych prędkości odczytu i zapisu dysków półprzewodnikowych w porównaniu do nośników magnetycznych.
Właśnie dlatego odpowiedź na pytanie dysk hdd czy ssd do gier jest oczywista: zdecydowanie Solid State Drive. Ponieważ w ten sposób nie tylko skrócimy czas ładowania gry, ale często poprawimy także płynność rozgrywki (przyspieszone wczytywanie lokacji). Poza tym gry szybciej będą się instalowały i uruchamiały. Wreszcie napędy półprzewodnikowe statystycznie są mniej awaryjne od talerzowych, więc po ich montażu drastycznie spada ryzyko utraty informacji. Pamiętaj jednak, że zajmujemy się skutecznym odzyskiwaniem danych z każdego nośnika.