Dysk SSD do laptopa

Dysk SSD do laptopa

Dysk SSD do laptopa to rozwiązanie, które ma wiele zalet, ale nie jest zupełnie pozbawione wad. Jeżeli zastanawiasz się nad wymianą dysku w Twoim urządzeniu na szybszy, w tym wpisie znajdziesz ważne informacje. Dowiedz się więcej o dysku SSD do laptopa.

W tym artykule: 

Prędkości pracy mikroprocesorów oraz pamięci czy przepustowość chipsetów płyt głównych i ich interfejsów w nowoczesnych laptopach osiągnęły już takie wartości, że wąskim gardłem stały się dyski twarde. Dotyczy to zwłaszcza starszych modeli HDD, chociaż nawet najnowsze konstrukcje tego typu już na starcie są mniej wydajne, od nośników półprzewodnikowych. Sprawdź, jak montaż dysku SSD w laptopie wpłynie na prace urządzenia?  

Co to jest dysk SSD? 

Zacznijmy jednak od początku i wyjaśnijmy, czym są dyski SSD? To nośniki informacji, występujące na rynku w znormalizowanych wymiarach i wykorzystujące do pracy standardowe złącza komunikacyjne (najnowsze z nich to SATA III oraz M.2). Dyski SSD spotykane są zwykle w rozmiarze 2,5 cala, dzięki czemu idealnie nadają się do urządzeń przenośnych takich, jak laptopy czy ultrabooki. 

W przeciwieństwie do HDD, dyski SSD nie posiadają żadnych ruchomych mechanizmów. Dane przechowywane są w nich w półprzewodnikowych kościach pamięci (stąd alternatywna nazwa: dyski półprzewodnikowe). Obudowa dysku SSD kryje więc wyłącznie płytkę z elektroniką i chipami. Taka konstrukcja ma mnóstwo zalet, które przedstawiamy w dalszej części wpisu.

Dysk SSD do laptopa w rozmiarze 2,5 cala

Rodzaje dysków SSD do laptopów

Dyski SSD do laptopów występują w różnych wersjach. Chodzi przede wszystkim o rodzaj interfejsu komunikacyjnego. W tym kontekście wyróżniamy:

  • dyski SSD z SATA III,
  • SSD M.2 NVMe,
  • dyski SSD M.2 SATA III.

Z łatwością odróżnisz dyski ze złączem M.2 ponieważ nie posiadają one obudowy i mają zupełnie inne wymiary, niż standardowy nośnik 2,5 cala. Dyski SSD M.2 montowane są w specjalnym złączu, bezpośrednio na płycie głównej. Przed zakupem takiego nośnika upewnij się, że Twój laptop wyposażono w dedykowany interfejs. W zależność od konstrukcji komputera, montaż dysku M.2 może wymagać naruszenia plomb gwarancyjnych, dlatego najlepiej zlecić to profesjonalnemu serwisowi. 

Czy dysk SSD będzie pasował do laptopa?

Wiesz już, że dysk M.2 wymaga obecności odpowiedniego złącza, które w starszych laptopach występuje sporadycznie. Ale w zdecydowanej większości laptopów oraz innych przenośnych komputerów od wielu lat stosowane jest złącze SATA. Nowe komputery mobilne korzystają z SATA w wersji III, które umożliwia bezproblemowy montaż praktycznie każdego modelu dysku SSD ze złączem SATA. Starsze urządzenia korzystać mogą poprzednich generacji tego interfejsu. 

Najpopularniejsze obecnie dyski SSD do laptopów pracują na SATA III, które jest kompatybilne wstecznie, co oznacza, że teoretycznie może pracować w standardzie SATA I lub SATA II. Warto jednak przed zakupem konkretnego modelu sprawdzić wsteczną kompatybilność w specyfikacji produktu. No i oczywiście pamiętać, że w takiej sytuacji nigdy nie wykorzystamy pełnej prędkości dysku SSD, bo ograniczać ją będzie przepustowość poprzednich wersji interfejsu.

Po lewej dysk SSD do laptopa 120GB, po prawej stary dysk HDD o pojemności 1 TB
Po lewej: dysk SSD do laptopa 120GB, po prawej stary dysk HDD o pojemności 1 TB

Korzyści z wymiany dysku na SSD

Zanim przedstawimy korzyści z wymiany dysku na SSD w laptopie, dowiedz się o kilku niewielkich wadach tych nośników. Pierwsza podstawowa do cena dysków SSD, która jest wielokrotnie wyższa od klasycznych modeli o tej samej pojemności. Pamiętać należy również o tym, że prędkość pracy dysków półprzewodnikowych zauważalnie spada po zapełnieniu ich już w ok. 70%. Poza tym odzyskiwanie danych z dysku SSD bywa również bardziej skomplikowane i czasochłonne. 

Najważniejsze korzyści z wymiany dysku na SSD w laptopie: 

– zauważalny wzrost prędkości pracy i komfortu użytkowania nawet kilkuletnich laptopów (dysk SSD jest co najmniej 10 razy szybszy niż HDD),

– dłuższy czas pracy na baterii, ponieważ półprzewodnikowe dyski są bardziej energooszczędne i podczas pracy generują również mniej ciepła,

– zmniejszenie ryzyka awarii, zwłaszcza uszkodzeń mechanicznych, na które SSDki są praktycznie zupełnie odporne.

Dysk SSD do laptopa zauważalnie przyspieszy nawet starsze urządzenie
Dysk SSD do laptopa zauważalnie przyspieszy nawet starsze urządzenie

Jaki dysk SSD do laptopa?

Aby wybrać najlepszy dysk SSD do laptopa, warto zwrócić uwagę na kilka spraw. Przede wszystkim wymagana pojemność nośnika. Teoretycznie do przyspieszenia urządzenia wystarczy instalacja na dysku SSD jedynie systemu operacyjnego z podstawowymi aplikacjami. W praktyce jednak większość laptopów wyposażona jest tylko w jedno złącze SATA. Dlatego montaż zbyt małego dysku SSD może wymusić konieczność używania nośników zewnętrznych, co generuje dodatkowe koszty i ogranicza mobilność. 

Odradzamy zakup używanego dysku SSD do laptopa. Pamiętaj, że nośniki półprzewodnikowe mają z góry określą liczbę cykli zapisu i odczytu, po której osiągnięciu drastycznie wzrasta ryzyko awarii dysku SSD. Modele z drugiej ręki mogą być już mocno wyeksploatowane. 

Natomiast jeżeli chodzi o prędkości pracy poszczególnych egzemplarzy, kieruj się zasadą, że im więcej, tym lepiej. Ale czy zawsze trzeba płacić więcej za najszybszy dysk SSD do laptopa? Naszym zdaniem w zastosowaniach amatorskich, a nawet półprofesjonalnych, już najtańsze modele dysków SSD znanych producentów zapewnią odpowiednią wygodę pracy urządzenia oraz zauważalne przyspieszenie działania systemu operacyjnego i aplikacji.