Dysk zewnętrzny SSD czy HDD?

Dysk zewnętrzny HDD czy SSD?

Dysk zewnętrzny SSD czy HDD – to pytanie zadają sobie osoby, które poszukują nośników do archiwizacji danych. Dyski półprzewodnikowe tanieją, a oferowane przez nie prędkości zapisu i odczytu informacji pozostawiają klasyczne konstrukcje daleko w tyle. Czy zatem przenośny dysk SSD to zawsze najlepsze rozwiązanie?

W tym wpisie:

Pierwszy dysk twardy uruchomiono w 1956 roki. IBM 350 miał oszałamiającą pojemność 5 MB i ważył tonę. Obecnie, czyli niespełna sześć dekad później, dyski wielkości smartfona, osiągają pojemności nawet kilku terabajtów (1 TB = 1 000 000 MB). Ale danych też wytwarzamy coraz więcej, dlatego coraz częściej zastanawiamy się, jaki wybrać dysk zewnętrzny: ssd czy hdd? 

Co to jest dysk zewnętrzny?

Dysk zewnętrzny jest nośnikiem, na który możemy skopiować interesujące nas dane z komputera stacjonarnego, laptopa, serwera, czy dysku sieciowego. Jego charakterystyczną cechą jest mobilność. Nośniki tego rodzaju wyposażone są zazwyczaj w popularny interfejs USB 3.0. Dzięki temu możemy wygodnie podłączyć je do komputera bez konieczności sprzętu rozbierania w celu dotarcia do interfejsu SATA czy M.2, na których obecnie najczęściej pracują nośniki instalowane wewnątrz urządzeń. 

Dysk zewnętrzny powinien być solidnie zabudowany. Zewnętrzne “opakowanie” chroni go bowiem przez uszkodzeniami mechanicznymi, o które nie trudno przecież w przypadku każdego urządzenia mobilnego. Niektóre obudowy dysków zewnętrznych zabezpieczają napędy również przed wilgocią czy elektrostatyką. Ale we wnętrzu znajdować mogą się zarówno dyski HDD, jak i SSD. Sprawdź, czym różnią się te technologie i jak różnice te wpływają na komfort pracy z dyskiem zewnętrznym?

SSD a HDD - różnice
Dysk zewnętrzny też może być wykonany w technologii HDD lub SSD

SSD a HDD – różnice

Jako pierwszy na świecie pojawił się hard disc drive, czyli klasyczny dysk twardy. Ta twardość w jego nazwie podkreślała fakt, iż dane zapisywane były na sztywnych talerzach mechanicznych (w przeciwieństwie do popularnych wtedy dyskietek, czyli floppy disc). Przez dziesięciolecia podstawy konstrukcji dysków HDD praktycznie nie uległy zmianie, chociaż wielokrotnie zwiększała się gęstość upakowania danych. 

Dysk HDD składa się z:

– obudowy,

– zespołu talerzy, na których zapisywane są dane,

– napędu talerzy, 

– ramienia zakończonego głowicami, które służą do zapisu i odczytu danych,

– mechanizmu sterującego ramieniem głowic,

– elektroniki. 

Podczas pracy na wirującymi talerzami mechanicznie pozycjonowane są głowice po to, aby dotrzeć do odpowiedniego sektora dysku, na którym zapisane są potrzebne w danej chwili informacje. A w przypadku zapisu danych, głowice ustawiane są nad sektorami przeznaczonymi do nadpisania. Właśnie konieczność przemieszczania i pozycjonowania głowic są głównymi ograniczeniami prędkości pracy dysków HDD. 

Ograniczeń tych pozbawione są dyski SSD. Składają się one wyłącznie z płytki z elektroniką. Dane przechowywane są w kościach pamięci i dlatego właśnie konstrukcje te nazywa się również dyskami półprzewodnikowymi. Prędkość pracy dysku SSD zależy od rodzaju zastosowanych chipów i mikrokontrolerów sterujących zapisem oraz odczytem. W praktyce nawet najtańsze dyski SSD pracują kilkakrotnie szybciej, niż HDD. A to olbrzymie przyspiesza również operacje kopiowania i odczytu zwłaszcza dużych plików.  

Jak wybrać dysk zewnętrzny?

Zastanówmy się teraz, do czego potrzebny jest nam zewnętrzny dysk twardy? Jeżeli zależy nam na przechowywaniu bardzo ważnych lub poufnych danych, najbezpieczniejszym rozwiązaniem będzie zakup dysku sieciowego. To urządzenia, dzięki którym stworzymy w domu czy mieszkaniu własną chmurę plików. Różne modele oferują wiele funkcji, ale podstawową funkcjonalnością wyższych wersji tych urządzeń jest możliwość pracy w trybie RAID, dzięki czemu informacje są zduplikowane. W przypadku awarii jednego nośnika fizycznego, dane nadal są bezpieczne na drugim dysku twardym.

Ale zewnętrzne dyski twarde częściej służą po prostu do przenoszenia danych pomiędzy komputerami, albo wykonywania podręcznych kopii zapasowych. Do takich zastosowań można wykorzystać pojedyncze nośniki zarówno SSD, jak i HDD, które są znacznie tańsze niż dyski sieciowe. 

Jeżeli przenosić na dysk twardy będziemy duże pliki (np. wideo lub grafikę w wysokiej rozdzielczości albo archiwa), warto wybrać przenośny dysk twardy SSD. Wysokie prędkości zapisu i odczytu tych nośników z pewnością przyspieszą naszą pracę. Pamiętajmy jednak o tym, że większość modeli dysków SSD zauważalnie zwalnia po zapełnieniu ok 75% powierzchni. Dyski półprzewodnikowe narażone są również na zjawisko parowania bitów, które może być niebezpieczne podczas przechowywaniu danych przez dłuższy czas. Wreszcie komórki pamięci dysków SSD posiadają ograniczoną liczbę cykli zapisu i odczytu. Większość współczesnych modeli bezawaryjnie pracuje nawet przez kilka lat, ale ryzyko awarii zwiększa się wraz z intensywnością i czasem użytkowania tych nośników. 

Dlatego właśnie dyski HDD, chociaż znacznie wolniejsze, często wybierane są, jako dyski zewnętrzne do zastosowań, w których prędkość pracy ma drugorzędne znaczenie w stosunku do bezpieczeństwa przechowywania danych przez dłuższy czas. Dyski HDD mają też inną, bardzo istotną przewagę nad SSD: są zdecydowanie tańsze. Na przykład w cenie dysku półprzewodnikowego o pojemności 512 GB możemy obecnie kupić HDD o pojemności nawet 2 TB, czyli czterokrotnie większy. 

W House of Data wykonujemy również odzyskiwanie danych z dysku zewnętrznego

Awaria dysku zewnętrznego

Przy okazji omawiania kwestii nośników pamięci, zawsze należy mieć na uwadze ich awarie. W przypadku dysków zewnętrznych skutki takich awarii mogą być opłakane, jeżeli na nośniku zapiszemy jedyne istniejące kopie bezpieczeństwa, dane poufne lub postępy prac nad projektami. Warto wiedzieć, że odzyskiwanie danych z dysku HDD jest stosunkowo tanie. Oczywiście ostateczne koszty zawsze zależą od konkretnego przypadku, dlatego każdy nośnik należy najpierw zdiagnozować. 

Tymczasem dyski półprzewodnikowe są praktycznie zupełnie odporne na wstrząsy i upadki, które są głównymi przyczynami awarii HDD. Niemniej jednak i tym nośnikom przytrafiają się usterki. Najczęściej uszkodzeniom ulegają kontrolery pamięci oraz same pamięci. W tych przypadkach również można zastosować skuteczne odzyskiwanie danych. Niezależnie od rodzaju nośnika, który posiadasz, skontaktuj się z nami, jeżeli chcesz bezpiecznie przywrócić z niego dane.