Formatowanie dysku nie musi skutkować nieodwracalną utratą przechowywanych na nośniku informacji. Można bowiem wykonać odzyskiwanie danych po formatowaniu dysku. Ale skuteczność tego zabiegu zależy w głównej mierze od postępowania właściciela nośnika. Dowiedz się więcej o formatowaniu dysków i przywracaniu z nich danych.
W tym wpisie:
- Formatuj dysk – co to znaczy?
- Czy można odzyskać dane po formatowaniu dysku?
- Przywracanie danych ze sformatowanego dysku
- Sformatowany dysk i odzyskiwanie danych – gdzie?
Dyski twarde to chyba najpopularniejsze nośniki do przechowywania dużych ilości danych. Spotykamy je w laptopach i komputerach stacjonarnych oraz jako urządzenia peryferyjne (zewnętrzne dyski twarde). Mogą być wykonane w technologiach HDD, SSD lub hybrydowych. Niezależnie od tego, każdy dysk przed pierwszym użyciem trzeba sformatować. Sprawdź, jakie są tego konsekwencje?
Formatuj dysk – co to znaczy?
Potocznie często używa się wyrażenia „sformatować komputer”, które jest swego rodzaju skrótem myślowym. Chodzi oczywiście o formatowanie dysku, który zamontowany jest w komputerze. Proces ten polega na przygotowaniu nośnika do pracy, co realizuje się poprzez podzielenie go na partycje, nadanie wybranego systemu plików czy nazwy napędu.
Procedura ta wykonywana jest przed pierwszym użyciem nośnika, ale również w trakcie eksploatacji. Formatowanie dysku z Windows zwykle poprzedza reinstalację tego systemu. Czynność ta usuwa bowiem informacje przechowywane na nośniku. Za pomocą kilku kliknięć myszką można w ciągu kilkudziesięciu sekund czy kilku minut „wyczyścić” z danych dysk o pojemności kilku terabajtów. Ale co zrobić, gdy formatowanie dysku zostało wykonane przypadkowo lub wbrew naszej woli?
Czy można odzyskać dane po formatowaniu dysku?
Okazuje się, że po sformatowaniu dysku można przywrócić z niego dane. To możliwe, ponieważ sam format fizycznie nie nadpisuje komórek pamięci, ani nie usuwa ich zawartości. Kasowane są jedynie tablice adresowe, w których przechowywane są informację o tym, gdzie i jakie dokładnie dane znajdują się na dysku twardym.
Bez specjalnego oprogramowania użytkownik nie ma już dostępu do swoich danych, ale one wciąż mogą być bezpieczne odzyskane w profesjonalnym laboratorium. W tym miejscu chcemy przestrzec przed samodzielnymi próbami przywracania informacji ze sformatowanego dysku: takie eksperymenty często kończą się bezpowrotnym zniszczeniem danych. Dlaczego? Wyjaśniamy w następnym akapicie.
Przywracanie danych ze sformatowanego dysku
Skoro już wiem, że formatowanie dysku fizycznie nie usuwa danych, skąd biorą się problemy z ich odzyskaniem za pomocą amatorskich sposobów? Wynikają głównie z faktu, że program do odzyskiwania danych instalowany jest na sformatowanym nośniku, a podczas pracy zapisuje na nim informacje. A to niesie poważne ryzyko nadpisania komórek pamięci. Właśnie ta czynność bezpowrotnie usuwa pierwotne dane.
Dlatego jeżeli naprawdę zależy Ci na danych ze sformatowanego dysku, przestań używać nośnik niezwłocznie po odkryciu tego faktu. Pamiętaj, że każda czynność zapisu na nośniku zmniejsza szansę na 100% odzyskanie danych z dysku. Jeżeli na sformatowanym dysku zainstalowano już nowy system, mogą wystąpić poważne problemy z dostępem do wcześniej zapisanych informacji. Ale na pytanie, ile danych uda się odzyskać ze używanego po formacie dysku, możemy odpowiedzieć dopiero po wykonaniu dokładnej diagnostyki nośnika w naszym laboratorium.
Sformatowany dysk i odzyskiwanie danych – gdzie?
Aby odzyskać dane z dysku po formacie, wyślij do nas swój nośnik. Możesz skorzystać z darmowej opcji zamówienia kuriera, przez formularz na naszej stronie internetowej. Albo osobiście zanieść sformatowany nośnik do jednego z naszych punktów partnerskich, których listę znajdziesz na tej stronie.
W każdym z tych przypadków Twój dysk trafi do naszego laboratorium w Warszawie. Poddamy go szczegółowej diagnostyce, na podstawie której przygotujemy wycenę realizacji usługi oraz podamy termin jej wykonania. Dopiero po zaakceptowaniu przez Ciebie tych warunków, przystąpimy do właściwego odzyskiwania danych z dysku.