Odzyskiwanie danych z dysku twardego laptopa lub komputera stacjonarnego powinno być przeprowadzone z zachowaniem zasad bezpieczeństwa. W przeciwnym wypadku narażasz się na ryzyko bezpowrotnej utraty informacji. Dowiedz się więcej na ten temat.
W tym artykule:
- Odzyskanie danych z dysku – kiedy?
- Jak odzyskać dane z dysku?
- Odzyskiwanie danych z dysku zewnętrznego
- Odzyskiwanie danych z dysku – cena
Niezależnie od tego, czy komputera używasz w celach prywatnych, czy służbowych, utrata danych jest tak samo frustrująca. W przypadku sprzętu firmowego istnieje jeszcze spore prawdopodobieństwo, że chociaż część pracy będziesz mógł odtworzyć z kopii zapasowych. Ale na domowym laptopie rzadko lub nawet nigdy nie wykonuje się backupów. Dlatego tak ważne jest, aby odzyskiwanie danych wykonać bezpiecznymi metodami.
Odzyskanie danych z dysku – kiedy?
Zacznijmy jednak od odpowiedzi na pytanie, kiedy odzyskać dane z dysku? Do laboratorium House of Data trafiają nośniki z różnymi uszkodzeniami. Pomimo tego statystki są więcej niż dobre, bo z dysków magnetycznych odzyskujemy dane z 95% skutecznością, a w przypadku nośników półprzewodnikowych pomagamy w 85% przypadków.
Odzyskiwanie danych z dysku HDD możemy skutecznie przeprowadzić po:
– umyślnym lub przypadkowym sformatowaniu dysku,
– uszkodzeniu mechanicznym, powstałym np. podczas upadku nośnika czy laptopa,
– błędach logicznych, spowodowanych nieprawidłową pracą oprogramowania,
– uszkodzeniach elektroniki, które najczęściej zdarzają się w wyniku przepięć i awarii zasilacza komputerowego
– skasowaniu danych,
– reinstalacji systemu,
– uszkodzeniu głowicy w wyniku eksploatacji.
Jak odzyskać dane z dysku?
Sposób, w jaki będzie można odzyskać dane z dysku, zależy przede wszystkim od rodzaju uszkodzenia, typu nośnika, a czasem nawet konkretnego modelu. W przypadku dysków półprzewodnikowych praktycznie nie występują uszkodzenia mechaniczne (poza złamaniem nośnika), ponieważ konstrukcje te nie posiadają ruchomych elementów. Tymczasem w dyskach HDD najczęściej uszkodzeniu ulegają głowice, które służą do odczytu i zapisu danych. W takiej sytuacji próbujemy wymienić ten element, co nie zawsze jest szybkie i tanie w przypadku starszych konstrukcji, a zwłaszcza dysków Rosewood. Dlatego odpowiedź na pytanie, jak odzyskać dane z dysku, praktycznie nigdy nie jest taka sama.
W praktyce skuteczne i co ważniejsze bezpieczne odzyskiwanie danych z dysku HDD lub półprzewodnikowego może wykonać wyłącznie przeszkolony technik w profesjonalnie wyposażonym laboratorium. Niestety, wielu Klientów trafia do nas dopiero wtedy, gdy amatorskie sposoby odzysku danych nie poskutkowały. Skrajnym przykładem jest dysk, na którego talerzach znaleźliśmy odciski palców. Po takiej “próbie” odzyskania danych odczyt nośnika w naszym laboratorium trwał nieprzerwanie przez 650 godzin, podczas których zużyliśmy dwa komplety głowic. Efekt? Poprawny odczyt 99% powierzchni.
Innym przykładem niebezpiecznych praktyk jest użycie programów do odzyskiwania, których pełno jest w Sieci. Najczęściej kończy się to nadpisaniem komórek nośnika, co uniemożliwia odczyt danych nawet za pomocą profesjonalnych metod.
Odzyskiwanie danych z dysku zewnętrznego
Zewnętrzny dysk twardy to zwykle nośnik taki sam, jak ten wewnątrz Twojego komputera, tyle że umieszczony w obudowie, którą można przenosić i podłączać za pomocą gniazda USB. Przenośne dyski twarde, ulegają praktycznie takim samym uszkodzeniom, jak ich “stacjonarne” odpowiedniki. Z jedną różnicą: częściej przytrafiają im się awarie mechaniki, ponieważ podczas przenoszenia narażone są na upadki.
Odzyskiwanie danych z dysku zewnętrznego najczęściej wybierane jest, kiedy użytkownik otrzyma komunikat:
“Przed użyciem dysku znajdującego się w tej stacji dysków G:musisz go sformatować. Czy chcesz wykonać formatowanie?”
Wyświetla się on wtedy, gdy system nie widzi dysku zewnętrznego po podłączeniu. Co zrobić, gdy dysk zewnętrzny nie działa? Taka sytuacja może być też spowodowana awarią gniazda USB, dlatego w pierwszej kolejności powinieneś spróbować przepiąć nośnik do innego portu lub spróbować odczytać dysk na innym komputerze. Nie wybieraj opcji formatowania, ponieważ stracisz dostęp do danych. Dobra wiadomość: możemy skutecznie odzyskać dane po formatowaniu, ale ważne, abyś nie używał nośnika. Po prostu odłącz go od komputera i wyślij do nas.
Odzyskiwanie danych z dysku – cena
Aby poznać koszty odzysku danych należy najpierw wybrać odpowiednią metodę. To z kolei uzależnione jest od zdiagnozowanego uszkodzenia, dlatego w praktyce zawsze należy wykonać pełną diagnostykę nośnika. U nas diagnozę otrzymasz bezpłatnie.
Cena odzyskiwania danych z dysku zaczyna się już od 500 zł brutto. Tyle zapłacisz za odzyskanie informacji po logicznym uszkodzeniu dysku twardego. Po awarii mechanicznej koszty usługi zaczynają się od 800 zł. Podane ceny dotyczą odzyskiwania danych z dysku HDD. Aby dowiedzieć się, ile kosztuje odzyskanie danych z nośników półprzewodnikowych, skontaktuj się z nami. Najszybciej za pomocą czatu z naszym Konsultantem, na który wejdziesz przez kliknięcie w prawym dolnym rogu strony na symbol wiadomości.