Jak odzyskać usunięte dane z dysku?

jak odzyskać usunięte z dysk dane

Utrata danych z dysku może mieć bardzo poważne konsekwencje i praktycznie zawsze jest co najmniej kłopotliwa dla użytkownika. Dlatego pamiętaj, że w większości przypadków dane usunięte z dysku można odzyskać. Dowiedz się więcej na ten temat.

W tym wpisie:

  • Jak zapisywane są dane na dysku twardym?
  • Co dzieje się, gdy usuwamy dane?
  • Jak stracić dane przypadkowo?
  • Odzyskiwanie usuniętych danych z dysku

Czy wiesz, że backup powinno wykonywać się zgodnie z zasadą 3-2-1? Mówi ona o tym, że utworzyć należy trzy kopie zapasowe i przechowywać je minimum na dwóch nośnikach, przy czym co najmniej jeden z nich powinien znajdować się w lokalizacji innej, niż nośnik z oryginalnymi danymi. Tylko tak wykonany backup zapewnia naprawdę skuteczną ochronę przed utratą zasobów. Jeśl jesteś zdziwiony, lepiej sprawdź, jak odzyskać usunięte dane z dysku?

Jak zapisywane są dane na dysku twardym?

Najpierw jednak zastanówmy się, w jaki sposób zapisywane są dane na dysku twardym? W przypadku napędów HDD dane zapisywane są na magnetycznej powierzchni talerzy, natomiast w nośnikach SSD umieszczane są komórkach pamięci w warstwie półprzewodnika. Warto wiedzieć, że niezależnie od technologii, w jakiej został wykonany dysk twardy, wszystkie Twoje pliki i foldery zapisywane są za pomocą bitów, czyli ciągu zer i jedynek, i to właśnie te wartości umieszcza się w pojedynczych komórkach pamięci. 

Odczyt, zapis i modyfikacja zasobów polegają zatem na odpowiednich zmianach wartości poszczególnych bitów. Ale do tego niezbędne jest odnalezienie pliku na dysku. Dlatego właśnie do organizacji danych na dyskach twardych używa się różnych systemów plików, w których przechowywane są informacje o fizycznej lokalizacji zasobów.

Dane przechowywane są na dyskach twardych
W dyskach HDD dane zapisywane są na magnetycznej powierzchni talerzy.

Co dzieje się, gdy usuwamy dane?

W większości systemów operacyjnych po usunięciu pliku trafia on do Kosza. Nie jest więc już widoczny w pierwotnym folderu, ale wciąż użytkownik może go otworzyć lub przywrócić. Dzięki temu możemy szybko cofnąć efekty przypadkowego usunięcia danych. Dopiero opróżnienie Kosza powoduje zwolnienie miejsca na dysku zajmowanego przez jego zawartość. Operacja ta sprawia, że dostęp do usuniętych zasobów staje się niemożliwy bez specjalistycznego oprogramowania. 

Technicznie rzecz biorąc, opróżnianie Kosza czy kasowanie plików z pominięciem tego specjalnego folderu, powoduje usunięcie informacji o lokalizacji pliku na dysku. Ale nie usuwa zawartości komórek pamięci. Podobnie sytuacja wygląda w przypadku skasowania partycji czy nawet sformatowania całego dysku. Dopóki ponownie nie zapiszemy poszczególnych komórek pamięci, wciąż przechowują one pierwotne dane. Aby odzyskać dane z dysku trzeba się „tylko” do nich dostać. 

Jak stracić dane przypadkowo?

Usuwanie danych z dysku przez przypadek jest jednym z najczęściej występujących powodów ich utraty. Sami użytkownicy często kasują pliki i foldery, bez upewnienia się, że faktycznie ich nie potrzebują. Zwłaszcza podczas porządkowania zapełnionych nośników. Równie często informacje kasowane są w wyniku formatowania dysku np. w celu reinstalacji systemu operacyjnego.

Poza tymi przypadkami, usuwanie danych z dysku następuje także podczas błędów w pracy aplikacji. Oczywiście problemy tego rodzaju stwarza także złośliwe i niebezpieczne oprogramowanie (np. wirusy komputerowe). Ponadto do usunięcia informacji o lokalizacji danych na dysku dochodzi także wskutek awarii nośników. 

Wnętrze obudowy dysku SSD kryje wyłącznie płytkę z elektroniką.

Odzyskiwanie usuniętych danych z dysku

Odzyskiwanie danych po błędach logicznych jest z reguły mniej czasochłonne, niż w przypadku uszkodzeń mechanicznych. W obu przypadkach chodzi o wspomniane już uzyskanie dostępu do zawartości komórek pamięci. Ale o skuteczności tego procesu decyduje nie tylko wykorzystywana metoda. 

Jeżeli nadal korzystasz z nośnika, z którego usunięto dane, istnieje bardzo duże prawdopodobieństwo, że nadpiszesz zawartość komórek pamięci. W takich przypadkach przywrócenie pierwotnych informacji będzie już niemożliwe. Dlatego pamiętaj:

jeśli dane znikną, natychmiast wyłącz komputer i odeślij do nas dysk, w celu wykonania szczegółowej diagnostyki.

Możesz skorzystać z darmowej ekspertyzy lub wybrać płatną, przyspieszoną opcję jej wykonania. Dopiero po zakończeniu tego etapu będziemy mogli przedstawić Ci cenę odzyskania usuniętych danych z dysku oraz czas realizacji usługi w Twoim przypadku.