Jak odzyskać dane z uszkodzonego dysku zewnętrznego?

Odzyskiwanie danych z zewnętrznego dysku twardego to usługa, którą wykonujemy zarówno dla klientów prywatnych, jak i biznesowych. Typowe uszkodzenia tych nośników różnią się w zależności od technologii, w której zostały wykonane. Dlatego różne są metody odzyskiwania danych z dysków zewnętrznych. Poznaj szczegóły.

Spis treści:

  • Co to jest dysk zewnętrzny?
  • Uszkodzenia dysków zewnętrznych
  • Odzyskiwanie danych z dysku zewnętrznego
  • Jaki dysk zewnętrzny SSD czy HDD?

Dyski zewnętrzne narażone są na uszkodzenia i awarie, wynikające ze sposobu ich użytkowania. Jeżeli chodzi o bezawaryjność, nośniki SSD wypadają o wiele lepiej niż HDD, ale nie są pozbawione wad. Dowiedz się więcej o odzyskiwaniu danych z dysków zewnętrznych.

Co to jest dysk zewnętrzny?

Dysk zewnętrzny to nośnik zazwyczaj o dużej pojemności, który podłączamy do komputera lub innego urzadzenia (np. smartfonu przez odpowiedni adapter) za pomocą kabla USB. Charakterystycznymi cechami dobrych dysków zewnętrznych są:

  • kompaktowe wymiary,
  • obudowy o podwyższonej odporności mechanicznej,
  • wykorzystanie interfejsu USB 3.0.,
  • krótkie czasy zapisu i odczytu danych. 

We wnętrzu firmowej obudowy dysku zewnętrznego kryje się nośnik, który może być również zamontowany na stałe w komputerze stacjonarnym czy laptopie. Obudowa pełni zatem funkcje ochronne i umożliwia wygodną komunikacje z nośnikiem za pomocą złącza USB, które wykorzystywane jest także do zasilania napędu. Dyski zewnętrzne mogą posiadać pojemności od kilku GB do kilku TB. Do budowy takiego napędu można wykorzystać używany dysk twardy – wystarczy zakupić obudowę z odpowiednim interfejsem wewnętrznym. 

zewnętrzny dysk twardy
Zewnętrzny dysk twardy może korzystać z nośników w rozmiarze 3,5 lub 2,5 cala albo mieć kompaktową konstrukcję.

Uszkodzenia dysków zewnętrznych

Dyski zewnętrzne to urządzenia zaprojektowane i przeznaczone do przenoszenia, a więc wyjątkowo mobilne. I to właśnie owa mobilność jest najczęstszym powodem uszkodzeń, przynajmniej w przypadku zewnętrznych dysków HDD. Konstrukcje te są bowiem bardzo wrażliwe na wszelkie drgania i wstrząsy, występujące podczas ich pracy. Dlatego każdy upadek pracującego dysku zewnętrznego może skutkować jego uszkodzeniem (dodajmy, że wyłączony dysk zewnętrzny również może odmówić posłuszeństwa po upadku z dużej wysokości na twarde podłoże). 

Dyski zewnętrzne wykonane w technologii SSD są odporniejsze na uszkodzenia mechaniczne, ponieważ w przeciwieństwie do HDD wewnątrz nie posiadają żadnych ruchomych mechanizmów. Nie oznacza to jednak, że są zupełnie bezawaryjne. Usterki nośników SSD często dotyczą kości pamięci, służących do przechowywania danych oraz kontrolerów wykorzystywanych podczas komunikacji z napędem. Niestety, skomplikowana budowa wewnętrzna dysków SSD mocno ogranicza możliwość ingerencji celem wymiany uszkodzonych podzespołów elektronicznych. 

Odzyskiwanie danych z dysku zewnętrznego

Odzyskiwanie danych z dysku zewnętrznego realizujemy za pomocą różnych metod, których dobór zależy zarówno do typu nośnika, jak i rodzaju uszkodzenia. Cały proces zawsze rozpoczynamy od dokładnej ekspertyzy napędu, dzięki której możemy zdiagnozować awarię oraz wycenić odzyskiwanie danych i przy okazji poinformować Klienta o orientacyjnym czasie realizacji usługi. 

Odzyskiwanie danych z dysku zewnętrznego wykonanego w technologii HDD często polega na wymianie na sprawne uszkodzonych w upadku głowic, służących do odczytu i zapisu danych. Zdarzają się także awarie elektroniki oraz napędu talerzy czy ramienia głowicy, które także wymagają zainstalowania nowych elementów. 

Z zewnętrznymi dyskami SSD sprawa wygląda zupełnie inaczej, ponieważ w ich przypadku uszkodzenia obejmują gęsto upakowaną elektronikę. Możliwe jest odzyskanie danych z dysku SSD po awarii kontrolera lub pojedynczych kości pamięci, ale taka operacja wymaga zastosowania zaawansowanych metod. Dlatego też odzyskiwanie danych z dysku SSD zawsze jest droższe, niż z napędów HDD. Wyślij do nas swój nośnik, aby przekonać się, ile kosztuje odzyskiwanie danych w Twoim przypadku.