Jak odzyskać dane?

Skuteczne odzyskiwanie danych to zwykle długi i czasochłonny proces. Pomimo tego wciąż nie brakuje entuzjastów magicznych sposobów z Internetu na przywracanie danych, których nośniki prędzej czy później trafiają jednak do naszego laboratorium. Dowiedz się, jak odzyskać dane szybko, bezpiecznie, a przede wszystkim skutecznie?

W tym wpisie:

  • Czy można samodzielnie odzyskać dane?
  • Laboratorium odzyskiwania danych
  • Jak odzyskuje się dane?

Trudno nawet oszacować, ile każdy z nas dziennie generuje danych. Oczywiście spora ich część nie jest nam bezpośrednio potrzebna, ale i tak każdego dnia korzystamy z ogromnej ilości cyfrowych informacji. Wszystkie przechowywane są na nośnikach, które zawsze mogą ulec awarii, zniszczenia lub po prostu się wyeksploatować. Wtedy konieczne okazuje się odzyskiwanie danych. 

Czy można samodzielnie odzyskać dane?

Warto już na wstępie uświadomić sobie, że bez solidnej dawki wiedzy i sporego doświadczenia samodzielne odzyskiwanie danych przypomina rosyjską ruletkę, w której stawką są Twoje dane. Bowiem nawet czynności z pozoru tak bezpieczne, jak podłączenie do komputera nośnika, z którym są problemy, może skutkować spięciem, porażeniem prądem, zniszczeniem nośnika lub zasilacza. 

Instalacja i uruchamianie programów do odzyskiwania danych z Internetu to również nie najlepsze pomysły. Aplikacje tego rodzaju bardzo często zapisują sczytane informacje bezpośrednio na analizowanych nośnikach, co prowadzi do nadpisania ich zawartości, czyli… nieodwracalnego zniszczenia pierwotnych danych. To tylko dwie z olbrzymiej ilości sytuacji, w których samodzielne odzyskiwanie danych staje się niebezpieczne.

Zastanawiasz się jak odzyskać dane?
Zamiast modlić się o cud i szukać porad w necie, wybierz firmę, której pracownicy wiedzą, jak odzyskać dane.

Laboratorium odzyskiwania danych

Jeżeli zależy Ci na skutecznym odzyskaniu danych, jedynym wyjściem jest skorzystanie z usług profesjonalnej firmy, która się tym zajmuje. Obok działów handlu i marketingu, obsługi klienta i logistyki, w centrum takiej firmy jest zawsze specjalistyczne laboratorium odzyskiwania danych. Znajduje się w nim wysokiej klasy wyposażenie diagnostyczne oraz warsztatowe i specjalne oprogramowanie, którego nie znajdziesz w darmowych wersjach.

Najważniejszym elementem laboratorium odzyskiwania danych zawsze będą pracujący w nim technicy. To specjaliści o olbrzymiej wiedzy na temat konstrukcji i zasad działania nośników danych oraz równie wielkim doświadczeniu w dziedzinie odzyskiwania danych. Wspomagani przez specjalistyczny sprzęt i najnowsze oprogramowanie mogą skutecznie, ale przede wszystkim bezpiecznie odzyskać dane z różnych nośników praktycznie po dowolnym uszkodzeniu.

Jak odzyskuje się dane?

Odzyskiwanie danych w laboratorium zawsze poprzedza ekspertyza nośnika. Jej celami są:

– ustalenie przyczyn awarii,

– ocena stopnia uszkodzenia,

– określenie metody odzyskania danych.

Dodatkowo dzięki ekspertyzie możemy oszacować czas oraz koszty realizacji zlecenia. Dopiero po ich zaakceptowaniu przez klienta, przystępujemy do właściwego odzyskiwania danych.


Szczegóły tego procesu różnią się oczywiście w zależności przede wszystkim od rodzaju nośnika. Innych technik używamy do podglądnięcia hasła czy wzoru blokady Android, a innych do odzyskiwania danych z dysku. Niemniej jednak zawsze prace rozpoczynamy od najkorzystniejszego cenowo sposobu, która w naszej opinii może przynieść spodziewany efekt. Jeżeli w trakcie prac pojawiają się komplikacje, które wymagają zmiany metody na np. bardziej kosztowną, ponownie informujemy o tym klienta. Dlatego właśnie korzystając z naszych usług zawsze masz pełną kontrolę nad realizacją swojego zlecenia oraz ceną odzyskiwania danych.