Jaki wybrać dysk twardy do komputera stacjonarnego?

Wybór najlepszego dysku twardego do komputera stacjonarnego nie jest prosty. I można go przeprowadzić w oparciu o różne kryteria. Jednak uwzględniając koszty odzyskiwania danych z dysku, łatwo wyłonić zwycięzcę tego zestawienia. Sprawdź szczegóły.

Spis treści:

  • Wady i zalety wszystkich rodzajów dysków twardych
  • Dyski twarde HDD – co powinieneś wiedzieć? 
  • Fakty o nośnikach SSD 
  • Odzyskiwanie danych z dysku, a wybór nośnika.

Dysk twardy jest urządzeniem, bez którego trudno wyobrazić sobie komputer stacjonarny. Nawet budżetowe jednostki tego rodzaju, które służą np. jako terminale dostępowe do internetowych usług, potrzebują bowiem nośnika trwałej pamięci do instalacji systemu operacyjnego. Natomiast komputery domowe, gamingowe czy biurowe wręcz wymagają instalacji dysków twardych często o specjalnie dobranych parametrach. Sprawdź, jak wybrać dysk do komputera.

Wnętrze dysku HDD

Wady i zalety wszystkich rodzajów dysków twardych

Aktualnie na rynku królują dwa typy dysków twardych: HDD oraz SSD, przy czym ten drugi ze względu na swoją konstrukcję powinien być raczej nazywany nośnikiem danych. Daleko mu powiem do dysku. Każdy z nich ma swoje wady oraz zalety, które predysponują określony typ do konkretnych zastosowań. Sprawdź, jak wybrać najlepszy dysk twardy.

Dyski twarde HDD – co powinieneś wiedzieć? 

Dyski HDD pojawiły się na długo przed SSD. Dane przechowywane są w nich na magnetycznych talerzach, które wirują z ogromnymi prędkościami. Informacje z pojedynczych komórek pamięci (tzw. klastrów) pobierane są przez głowicę zapisująco-odczytującą, która porusza się tuż nad powierzchniami talerzy. 

Zalety dysków HDD

Do zalet dysków HDD należą przede wszystkim:

  • atrakcyjna cena, zwłaszcza modeli o dużych pojemnościach,
  • dostępność na rynku nośników o pojemnościach powyżej 2TB,
  • niższe koszty odzyskiwania danych z dysku HDD po wielu różnych typowych uszkodzeniach oraz awariach.

Wady dysków HDD

Wśród wad dysków HDD wymienić należy przede wszystkim podatność na uszkodzenia mechaniczne podczas pracy. W praktyce wystarczy niewielki nawet wstrząs, nie mówiąc już o upadku np. włączonego laptopa, aby dysk został uszkodzony, a dane nieodwracalnie utracone. Dyski HDD pracują również o wiele wolniej, niż SSDki.

 

Fakty o nośnikach SSD 

Nośniki SSD zbudowane są wyłącznie z układów elektronicznych, więc nie posiadają żadnych mechanizmów oraz ruchomych części. Taka konstrukcja zapewnia im wiele przewag nad dyskami magnetycznymi, ale SSDki także nie są idealne.

Zalety nośników półprzewodnikowych

Wśród największych zalet nośników półprzewodnikowych znajdziemy:

  • rewelacyjne prędkości zapisu i odczytu,
  • monolityczną konstrukcję, która uodparnia nośnik na wstrząsy i drgania, a nawet upadki (w ograniczonym zakresie),
  • niską wagę oraz zużycie prądu. 

Wady napędów SSD

Niestety, dyski półprzewodnikowe nie są pozbawione wad. Najpoważniejszą jest w zasadzie ich cena, zwłaszcza modeli o dużych pojemnościach. Chociaż ogólnie psują się rzadziej, niż HDD, odzyskiwanie danych z dysku SSD jest zwykle droższe. 

Odzyskiwanie danych z dysku a wybór nośnika 

Patrząc na oba rodzaje dysków twardych przez pryzmat ewentualnego odzyskiwania danych mogłoby się wydawać, że najbardziej optymalnym rozwiązaniem są nośniki półprzewodnikowe. Cechuje je bowiem większa bezawaryjność. Problem w tym, że gdy już dojdzie do awarii, koszty przywrócenia danych z nośnika SSD zwykle okazują się kilkukrotnie większe, niż w przypadku dysków magnetycznych.

Dlatego w naszej opinii do komputera stacjonarnego przeznaczonego do pracy biurowej czy zastosowań domowych a nawet do gier (lecz nie do typowo gamingowej jednostki) znacznie lepszym wyborem będzie markowy dysk magnetyczny. Aby zminimalizować ryzyko konieczności odzyskiwania danych z dysku HDD, pamiętaj o regularnym wykonywaniu backupu najlepiej na więcej niż jeden nośnik zewnętrzny.