Jeżeli słyszysz pracujący dysk, może to oznaczać, że jego dni są policzone, więc już niedługo trzeba będzie odzyskać dane z dysku. Sprawdź, jak można nieświadomie uszkodzić twardy dysk i ile kosztuje odzyskiwanie danych?
Z tego artykułu dowiesz się:
- Co to jest dysk HDD?
- Jak można mechanicznie uszkodzić dysk twardy?
- Ile kosztuje odzyskiwanie danych z dysku HDD?
Utrata danych, niezależnie od tego, czy są prywatne, czy firmowe, zawsze jest frustrująca. Tracimy bowiem nasze wspomnienia, efekty pracy, zdjęcia i dokumenty, a często również dane do logowania czy pocztę email. Na szczęście w House of Data odzyskiwanie danych z dysku HDD wykonujemy z aż 97% skutecznością. Dowiedz się więcej na jej temat.
Co to jest dysk HDD?
HDD jest akronimem angielskiej nazwy Hard Disk Drive. To rodzaj pamięci masowej, której historia użytkowania rozpoczyna się 4 września 1956, kiedy IBM konstruuje dysk RAMAC 350 o pojemności 3,75 MB. Ówcześnie było to dużo, ale dziś powszechnie korzystamy z dysków o pojemności 1TB, czyli… 266 667 razy większej.
W przypadku tych nośników informacje zapisywane są na magnetycznych powierzchniach talerzy, które wirują w obudowie dysku z prędkością 7,2 tys obrotów na minutę. Czy to szybko? Oceń sam wiedząc, że w ciągu mrugnięcia Twojego oka taki talerz wykona ponad 30 obrotów. Nad talerzami, zaledwie w odległości ok. 25 nm, poruszają się głowice, które służą do zapisu i odczytu danych. Odzyskiwanie danych z dysku HDD bardzo często wiąże się z koniecznością wymiany uszkodzonej głowicy.
Jak można mechanicznie uszkodzić dysk twardy?
Wiesz już, że dysk twardy zawiera w sobie ruchome elementy, które poruszają się z dużymi prędkościami bardzo blisko siebie, a na dodatek muszą być precyzyjnie pozycjonowane. Dlatego być może sam już odkryłeś, że największymi zagrożeniami dla pracującego dysku są wstrząsy i uderzenia. Mogą one doprowadzić do uderzenia głowicy o powierzchnię talerza. Dane zapisane w tym miejscu zostaną nieodwracalnie zniszczone, a na dodatek odpryski powierzchni mogą uszkodzić kolejne sektory talerzy. Sama głowica też często odmawia posłuszeństwa po takiej kolizji
W wyniku upadku na twardą powierzchnię zmianie może ulec także geometria dysku, a konkretnie końcówki pozycjonera z głowicami. Podczas kolizji ten delikatny element trwale odkształca się, co uniemożliwia odczyt danych. Co gorsze, odgięta w ten sposób końcówka dotyka wirującego talerza i zdziera jego powierzchnię, usuwając dane bezpowrotnie. Dlatego:
jeżeli Twój dysk upadł lub doznał mocnego wstrząsu albo wydaje niespotykane dotąd dźwięki podczas pracy
natychmiast odłącz go od zasilania lub wyłącz komputer i skontaktuj się z nami: Odzyskiwanie danych House of Data tel: 881 588 521
W przeciwnym wypadku ryzykujesz fizyczne zniszczenie informacji, po którym nie będzie już można odzyskać danych z dysku.
Ile kosztuje odzyskiwanie danych z dysku HDD?
Niestety, mechaniczne uszkodzenia, chociaż występują najczęściej, nie są jedynymi, które powodują, że trzeba odzyskać dane z HDD. Możesz ich jednak skutecznie uniknąć, zabezpieczając dysk przed przypadkowym upadkiem. A nade wszystko prosimy: nie poklepuj ani nie uderzaj nośnika czy obudowy komputera, co niektórzy użytkownicy naprawdę robią nagminnie, szczególnie wtedy, gdy system nie może odczytać pliku lub zawiesza się (właśnie z powodu uszkodzenia dysku 😉 ).
Nie próbuj również otwierać obudowy dysku po to, aby manualnie odparkować głowice, które utknęły nad talerzami, bo prawdopodobnie i tak Ci się to nie uda. Narobisz za to szkód, których usunięcie pochłonie dodatkowe fundusze oraz czas, potrzebny na ich usunięcie.
Cena odzyskiwania danych z dysku HDD zaczyna już od 500 zł. Szczegółowy kosztorys przedstawimy po przeprowadzeniu bezpłatnej ekspertyzy. Aby ją wykonać, zamów darmowego kuriera po uszkodzony nośnik. W ciągu siedmiu dni roboczych otrzymasz dokładną cenę na odzyskiwanie danych z dysku HDD, która może obejmować np. wymianę głowicy, elementów elektronicznych lub mechanicznych.