Odzyskiwanie danych po upadku dysku

Upadek dysku na twardą powierzchnię nawet z niewielkiej wysokości może mieć fatalne skutki. A jeszcze gorzej sytuacja wygląda wtedy, gdy podczas kolizji z podłożem nośnik pracował. Poznaj przyczyny tych kłopotów i dowiedz się, jak odzyskać dane po upadku dysku.

W tym wpisie:

  • Czym grozi upadek dysku twardego?
  • Objawy uszkodzenia dysku w wyniku upadku
  • Jak odzyskać dane po upadku dysku?
  • Dysk twardy odporny na upadek

Dyski twarde to powszechnie występujące nośniki danych. Znajdziemy je zarówno w komputerach stacjonarnych, jak i laptopach, ultrabookach, rejestratorach wideo, a nawet w postaci samodzielnych urządzeń (zewnętrzne dyski twarde). Na ryzyko upadku i związane z nimi problemy narażone są przede wszystkim dyski twarde montowane w mobilnych urządzeniach. Poznaj fakty o odzyskiwaniu danych po upadku dysku.

Czym grozi upadek dysku twardego?

Magnetyczny dysk twardy składa się między innymi w wirujących talerzy, na których przechowywane są dane. Ich zapis oraz odczyt wykonują głowice, które poruszają się nad magnetycznymi powierzchniami talerzy w odstępie ułamków milimetra. 

Dopóki urządzenie pozostaje stabilne, może pracować długo i bezawaryjnie. Ale każdy wstrząs, a tym bardziej upadek może spowodować kolizję głowicy z talerzem. W wyniku takiego zdarzenia uszkodzeniu najczęściej ulegają głowice. W skrajnych przypadkach dochodzi do wyszczerbienia magnetycznej powierzchni i powstania odłamków, które degradują kolejne sektory obracających się talerzy. W wyniku upadku dysku twardego na podłoże może dojść również do mechanicznego odkształcenia ramienia głowic.  

odzyskiwanie danych po upadku dysku
W wyniku upadku pracującego dysku często dochodzi do kolizji głowicy z talerzami magnetycznymi.

Objawy uszkodzenia dysku w wyniku upadku

W ekstremalnych przypadkach, które wcale nie są takie rzadkie, nośnik po upadku po prostu się nie uruchomi. Charakterystycznym objawem są stuki, wydobywające się z obudowy dysku. Zwiastują one problemy z poruszaniem ramieniem głowic. Dysk po upadku może wydawać również inne niepokojące odgłosy, generowane np. przez utratę osiowości talerzy oraz inne, wewnętrzne uszkodzenia mechaniczne.

Zdarza się również tak, że fizycznie i mechanicznie dysk po upadku wydaje się nienaruszony, a kłopoty pojawiają się w ciągu pracy urządzenia. System może często się zawieszać lub restartować, do niektórych zasobów może nie być dostępu. Mogą pojawiać się kłopoty z zapisem albo odczytem danych. Wszystkie tego rodzaju problemy również są następstwami upadku dysku twardego.

Jak odzyskać dane po upadku dysku?

Jeżeli oczekujesz maksymalnej skuteczności odzyskiwania danych po upadku dysku, nie używaj nośnika, który upadł. Natychmiast wyłącz urządzenie i wymontuj z niego dysk twardy, a następnie wyślij go do nas lub zanieś do jednego z naszych punktów partnerskich i zleć wykonanie ekspertyzy (możesz wybrać opcję bezpłatną). Dzięki diagnostyce będziemy wiedzieć, jakim uszkodzeniom uległ dysk, jaką metodą odzyskać dane, ile potrwa realizacja tego zlecenia i jaki będzie jego koszt. Wszystkie te informacje przedstawimy Ci przed rozpoczęciem dalszych prac.

Pamiętaj, że każda sekunda pracy dysku twardego, który upadł na twarde podłoże z dużej wysokości, niesie ze sobą ryzyko mechanicznego uszkodzenia powierzchni talerzy magnetycznych przez odkształcone głowice lub odłamki. Jeśli do tego dojdzie, dane zostaną zniszczone w nieodwracalny sposób. Dlatego nie ryzykuj i nie eksperymentuj z oprogramowaniem z Internetu, tylko niezwłocznie zabezpiecz nośnik i zwróć się o pomoc do profesjonalnego laboratorium odzyskiwania danych z dysku.

Dysk twardy odporny na upadek

Warto wiedzieć, że uszkodzenia w wyniku upadku dotyczą przede wszystkim magnetycznych dysków twardych. Wszelkiego rodzaju nośnik półprzewodnikowe są znacznie bardziej odporne na tego typu zniszczenia. Wynika to oczywiście z ich konstrukcji, a ściślej z braku mechanicznych elementów. 

Dlatego właśnie do urządzeń mobilnych, a także jako zewnętrzne dyski twarde, polecane są napędy SSD, zbudowane wyłącznie z układów elektronicznych. Dane przechowywane są w nich w kościach pamięci, więc dyski półprzewodnikowe przetrwają nawet groźnie wyglądające upadki.