Odzyskiwanie danych 
z dysku SSD. Skutecznie. 

Odzyskiwanie danych z dysku SSD okazuje się niezbędne w przypadku awarii większości nowych laptopów, ultrabooków czy komputerów stacjonarnych. Wszystkie te urządzenia korzystają z technologii solid-state drive, która jest po prostu lepsza od klasycznych konstrukcji dysków twardych. Ale odzyskiwanie danych z dysku SSD jest też bardziej skomplikowane.

Aż 85% skuteczności
w odzyskiwaniu danych z SSD

To prawda, że dyski półprzewodnikowe są mniej awaryjne od modeli HDD. Ale one także ulegają uszkodzeniom, najczęściej logicznym. Błędy tego rodzaju wymagają stosowania nowoczesnych metod odczytu i profesjonalnego oprogramowania. Dodajemy do tego zespół naszych wykwalifikowanych techników. Efekt? Skuteczność odzyskiwania danych z dysków SSD na poziomie aż 85%

Odzyskiwanie danych z dysku SSD. Nawet w ciągu 10 dni.

Możesz skorzystać z opcji darmowej ekspertyzy, którą wykonamy w ciągu siedmiu dni roboczych. Albo wybrać wariant ekspresowy, w którym diagnostykę wykonamy zaledwie w 24 godziny, a średni czas realizacji zlecenia to 3-4 dni. Zależy Ci na czasie? Już dziś zamów bezpłatnego kuriera po odbiór uszkodzonego dysku SSD.

dysk ssd - odzyskiwanie danych

Jak sprawdzić, czy masz dysk SSD?

Dyski twarde wykonane w technologii półprzewodnikowej pracują bezgłośnie. Dlatego jeżeli podczas pracy z komputera dobiegają charakterystyczne odgłosy pracy dysku, raczej na pewno jest to HDD. Aby sprawdzić, czy Twój dysk jest SSD, możesz też użyć opcji diagnostycznych, które posiada praktycznie każdy system operacyjny. 

Dyski SSD są znacznie cieńsze, a przede wszystkim lżejsze, niż klasyczne konstrukcje. Praktycznie na każdym modelu producent umieszcza informacje o typie nośnika. Aby sprawdzić, czy dysk jest SSD, wystarczy go po prostu wymontować z komputera, co i tak jest konieczne, jeżeli komputer nie widzi dysk, albo masz problem z odczytem danych.

Awarie dysku SSD.
Przyczyny i objawy.

Dyski SSD nie posiadają ruchomych elementów, lecz jedynie półprzewodnikowe kości pamięci oraz elektronikę odpowiedzialną za zapis i odczyt danych. Najczęściej psują się kontrolery pamięci flash, a także same pamięci. Zdarza się też, że komputer nie widzi dysku z powodu błędu oprogramowania. 

Objawami awarii dysku SSD może być zauważalne spowolnienie  pracy systemu operacyjnego, albo wydłużony czas odczytu plików. W takich przypadkach odradzamy używanie oprogramowania do naprawy nośników, ponieważ wiąże się to z ryzykiem nadpisania komórek pamięci, co nieodwracalnie kasuje Twoje dane. Po niektórych awariach dysku SSD komputer w ogóle się nie uruchamia. W każdym z tych przypadków najbezpieczniej jest wymontować nośnik i skorzystać z naszej darmowej ekspertyzy. 

Cena odzyskiwania danych
z dysku SSD

Cena odzyskiwania danych z dysku SSD lub SSHD zaczyna się od kwoty 550 zł i zależy od rodzaju uszkodzenia oraz modelu nośnika. Szczegółową wycenę otrzymasz po ekspertyzie, którą możemy wykonać bezpłatnie (czas diagnostyki do 7 dni) lub w trybie przyspieszonym do 3 dni roboczych w cenie 399 zł. Na każdym etapie pracy z Twoim dyskiem informujemy Cię mailowo o statusie realizacji usługi. 

section_5_img

Wybierz swój wariant ekspertyzy

Ekonomiczna

Wyniki ekspertyzy w przeciągu 7 dni roboczych

Średni czas realizacji zlecenia 30 dni

299zł0

Oszczędzasz 299zł

Standardowa

Wyniki ekspertyzy w przeciągu 3 dni roboczych

Średni czas realizacji zlecenia około 10- 14 dni roboczych

399

Ekspresowa*

Wyniki ekspertyzy do 24 godzin

Średni czas realizacji zlecenia 3-4 dni, pracujemy również w weekendy!

1230

 Podane ceny są wartością brutto 

Więcej o odzyskiwanie danych z dysku SSD

W porównaniu do klasycznych konstrukcji (HDD), dyski SSD posiadają istotne dla użytkownika zalety. Jedną z nich jest większa niezawodność, ale to oczywiście nie wszystko. Poznaj fakty dotyczące dysków półprzewodnikowych i dowiedz się więcej o odzyskiwaniu danych z dysku SSD.

Spis treści:

1. Co to jest dysk SSD?

2. Jak zbudowany jest dysk SSD?

3. Rodzaje dysków SSD

4. Dysk SSD czy HDD?

5. Dysk SSD do laptopa

6. Odzyskiwanie danych z uszkodzonego dysku SSD

6.1. Odzyskiwanie danych z dysku SSD po uszkodzeniu mikrokontrolera pamięci

6.2. Po uszkodzeniu pamięci flash – odzyskiwanie danych z dysku SSD 

6.3. Odzyskiwanie danych z dysku SSD po uszkodzeniu elektroniki 

Co to jest dysk SSD?

Dysk SSD jest jednym z rodzajów dysków twardych. Są to nośniki danych wykorzystywane w urządzeniach takich, jak:

– laptopy, ultrabooki,

– komputery stacjonarne,

– serwery,

– rejestratory wideo,

– telewizory i dekodery satelitarne z funkcją nagrywania. 

 

Nazwa dysk twardy pochodzi z czasów, w których używano także dysków elastycznych, czyli dyskietek. Jeszcze do niedawna powszechnie występowały wyłącznie HDD, czyli nośniki, w których dane zapisywane są na obracających się magnetycznych talerzach. Współcześnie coraz więcej zleceń dotyczy jednak odzyskiwania danych z dysków SSD.

Jak zbudowany jest dysk SSD?

Dyski SSD (z ang. Solid State Drive) nie posiadają mechanicznych ani ruchomych części. Dane przechowuje się w półprzewodnikowych modułach pamięci, które są po prostu podzespołami elektronicznymi. Z tego powodu dyski SSD są odproniejsze na uszkodzenia mechaniczne, niż HDD. Pracują bezgłośnie i oferują znacznie większe prędkości odczytu i zapisu plików (standardowo ok. 200 MB / s, a droższe modele mogą mieć szybkość 550 MB/s lub nawet więcej). 

 

Dysk SSD zbudowany jest z niewielkiej liczby elementów. Podstawą ich montażu jest płyta główna ze ścieżkami przewodzącymi. Na jednej krawędzi instalowany jest interfejs umożliwiający odczyt i zapis nośnika oraz podłączenie zasilania. Do prawidłowego działania potrzebny jest jeszcze kontroler pamięci flash oraz oczywiście sama pamięć flash. Jest ona nieulotna, co oznacza, że po wyłączeniu zasilania trwale przechowuje zapisane informacje (pierwsze dyski SSD zbudowane były w oparciu o moduły RAM, które do przechowywania danych potrzebują stałego zasilania). Około 30% przypadków odzyskiwania danych z SSD wymaga zastosowania metody Chip-off. 

Rodzaje dysków SSD

Dyski SSD różnią się od siebie kilkoma parametrami, które wpływają zarówno na ich pojemność oraz szybkość pracy, jak i bezawaryjność. W pierwszej kolejności dyski półþrzewodnikowe podzielić można ze względu na rodzaj wykorzystywanego interfejsu. Występują zatem nośniki ze złączami: SATA (maksymalna prędkość do 600 MB/s), PCI-Express (zapis do 5000 MB/s) lub M.2, które umożliwia podpięcie dysku SSD zarówno przez interfejs SATA, jak i PCIe (wąskim gardłem jest w tym wypadku przepustowość każdego z tych standardów). 

 

Natomiast ze względu na rodzaj pamięci flash możemy wyróżnić dyski SSD zbudowane w oparciu o technologię:

– Multi Layer Cell (MLC), czyli pamięci z dwubitowymi komórkami. Charakteryzują się najdłuższą żywotnością, z przedziału od 3000 do nawet 10 000 cykli. 

– Triple Layer Cell (TLC). To pamięci wolniejsze i bardziej awaryjne, ale za to znacznie tańsze od MLC.

– Quad Layer Cell (QLC) pozwalającą osiągać największe pojemności dysków SSD. Niestety, kosztem awaryjności zdecydowanie wyższej, niż TLC.

 

W House of Data odzyskiwanie danych z dysku SSD realizujemy ze średnią skutecznością 85% bez względu na rodzaj zastosowanych pamięci oraz typ interfejsu komunikacyjnego.

Dysk SSD czy HDD?

Podstawowymi wadami dysków SSD są wyższa cena od HDD, mniejsze pojemności oraz ograniczona liczba cykli zapisu i odczytu komórek pamięci. Co więcej przywracanie informacji z tych dysków wymaga zastosowania zaawansowanych i pracochłonnych technik, co zwiększa cenę odzyskiwania danych z dysków SSD. 

 

Ale nośniki SSD pracują z o wiele większymi prędkościami zapisu i odczytu. Użytkownik odczuwa to jako lepszy komfort pracy. System operacyjny działa szybciej, a otwieranie i zapisywanie plików, zwłaszcza tych od dużych rozmiarach, trwają zdecydowanie krócej. Dodatkowo, pomimo ograniczonej liczby cykli pracy, dyski SSD w niezależnych testach okazują się zdecydowanie bardziej niezawodne, niż nośniki HDD. 

Dysk SSD do laptopa

Dysk SSD do laptopa jest z wielu przyczyn najbardziej optymalnym rozwiązaniem kwestii nośnika do przechowywania danych. Po pierwsze urządzenia mobilne narażone są na działanie wstrząsów i upadki, które stanowią jedną z głównych przyczyn awarii dysków HDD (uszkodzenia elementów mechanicznych, talerzy i głowic). Dyski SSD są zdecydowanie bardziej udaroodporne. 

 

Po drugie najtańsze nawet modele dysków półprzewodnikowych oferują znacznie większe prędkości przesyłu danych, niż ich klasyczne odpowiedniki. W urządzeniach zasilanych bateryjnie duże znaczenie ma także pobór prądu i na tym polu również SSD wygrywa z HDD. Gdy dodamy do tego jeszcze zmniejszoną emisję ciepła pamięci flash, dysk SSD do laptopa wydaje się rozwiązaniem wręcz idealnym. Nawet biorąc pod uwagę bardziej skomplikowane metody odzyskiwania danych z dysków SSD. 

Odzyskiwanie danych z uszkodzonego dysku SSD

Oczywiście zdarzają się mechaniczne uszkodzenia, dysków SSD, które polegają np. na złamaniu lub zmiażdżeniu nośnika. Należą one jednak do rzadkości i zazwyczaj są efektem celowych działań. Zazwyczaj trudno odzyskać dane z mechanicznie uszkodzonych nośników. Natomiast znacznie częściej awarii ulegają podzespoły elektroniczne. Doskonałe efekty osiągamy np. w odzyskiwaniu danych z dysków SSD, w których pojawiają się zwarcia w obrębie procesora. 

Odzyskiwanie danych po uszkodzeniu mikrokontrolera pamięci

Uszkodzenie mikrokontrolera pamięci objawia się problemami z odczytem i zapisem plików. Może być także przyczyną zupełnego braku komunikacji z nośnikiem. Jest to poważna awaria, ponieważ mikrokontroler posiada bardzo małe wymiary, a stopień skomplikowania jego wewnętrznej budowy powoduje, że jakakolwiek ingerencja w tę strukturę jest ekstremalnie trudna. Odzyskiwanie danych z dysku po uszkodzeniu mikrokontrolera pamięci teoretycznie można wykonać poprzez wlutowanie sprawnego mikrokontrolera z innego nośnika. W praktyce często się okazuje, że oba dyski mają różne oprogramowanie sprzętowe, co uniemożliwia odczyt  danych. Dlatego w takich przypadkach najczęściej stosuje się metodę Chip-Off, która polega na przeszczepieniu samych pamięci flash. Można również (z różnym skutkiem) wykorzystać emulatory mikrokontrolerów, które podpina się do interfejsu uszkodzonego chipa. 

Odzyskiwanie danych z dysku SSD po uszkodzeniu pamięci flash

Uszkodzenie pamięci flash może być spowodowane np. jej zalaniem, przegrzaniem lub przepięciami w szynie zasilającej. Ale znacznie częściej dochodzi do samorzutnego uszkodzenia poszczególnych komórek pamięci, które niekiedy określa się terminem “parowania” bitów informacji. W dużym uproszczeniu można napisać, że do uszkodzenia tego dochodzi wtedy, gdy dane komórki przez długi czas nie są używane. W wyniku zmian na poziomie molekularnym, zachodzących w fizycznej warstwie nośnika, tracona jest pierwotna informacja przechowywana w komórce. Oprogramowanie sprzętowe odczytuje zatem niepoprawne dane. Proces ten można ograniczyć poprzez regularne przenoszenie danych w inne obszary pamięci, dzięki czemu nie dochodzi do sytuacji, w których komórki nie pracują przez długi czas. Odzyskiwanie danych z dysku SSD po uszkodzeniu pamięci flash, niezależnie od jej przyczyn, wykonuje się najczęściej metodą Chip-off.

Odzyskiwanie danych z dysku SSD po uszkodzeniu elektroniki

Do uszkodzeń elektroniki dysku SSD dochodzi zwykle w wyniku spięć, które mogą być przyczyną zalania, awarii zasilacza lub wyładowania atmosferycznego, ale także niewłaściwym podpięciem nośnika. Odzyskiwanie danych z dysku SSD po uszkodzeniu elektroniki wykonujemy najczęściej poprzez wymianę całych modułów elektronicznych. O powodzeniu operacji decyduje wtedy zgodność wersji firmware uszkodzonego nośnika z oprogramowaniem w przelutowanej elektronice. W przypadku niepowodzenia, ostatecznością jest skomplikowana i obarczona sporym ryzykiem metoda Chip-off.