Odzyskiwanie danych z dysku

Odzyskamy Twoje firmowe dane. Szybko. Odzyskiwanie danych z dysku HDD lub SSD jest pomocą dla Twojego biznesu. Ponieważ awaria potrafi sparaliżować pracę firmy, a brak dostępu do danych – cofnąć projekty o wiele tygodni. Rozumiemy to, dlatego ekspertyzę uszkodzenia wykonamy dla Ciebie już w 3 dni!

50% Klientów ma problem z dyskiem.
Rozwiązujemy nawet 95% z nich

Co drugi nasz Klient potrzebuje pomocy w odzyskiwaniu danych z dysku twardego. Dlatego z dysków HDD odzyskujemy dane z 95% skutecznością. A w przypadku SSD zapewniamy pomoc aż w 85% przypadków. Zatem niezależnie od typu nośnika i przyczyny awarii – wyślij go do nas, aby otrzymać profesjonalną ekspertyzę uszkodzenia oraz wycenę kosztów odzyskania danych.

Odzyskiwanie danych z dysku. Nawet w ciągu 10 dni.

Ekspresową diagnozę uszkodzenia otrzymasz nawet w 3 dni robocze. A na odzyskanie Twoich danych z dysku potrzebujemy od 10 do 14 dni roboczych. Szybko? Czas realizacji zależy od przyczyny awarii. Zdarza się więc, że możemy odzyskać dane jeszcze szybciej. Dlatego już dziś wyślij do nas Twój uszkodzony dysk.

odzyskiwanie danych z dysku

Poznaj objawy awarii
póki dysk jeszcze działa.

W dyskach HDD najczęściej posłuszeństwa odmawia głowica, system jej pozycjonowania, silnik lub elektronika. Natomiast awarie dysków SSD dotyczą zwykle interfejsu oraz elektronicznych układów zasilających, kości pamięci lub kontrolera pamięci flash. Ale niezależnie od technologii, w której wykonany jest Twój dysk twardy, odzyskamy z niego dane również wtedy, gdy usuniesz partycję, sformatujesz nośnik, wykasujesz informację lub problemy z odczytem spowoduje błąd oprogramowania.

Objawy problemów
z dyskiem twardym

powinny być dla Ciebie sygnałem do wysłania nośnika do nas. Ponieważ w takiej sytuacji zwykle możemy odzyskać dane szybciej. Przemyśl to, jeśli:
– system ładuje się dłużej niż zwykle i wolniej reaguje na Twoje polecenia,
– podczas pracy dysk wydaje niespotykane dotąd odgłosy,
– zauważasz błędy w pracy oprogramowania, system często zawiesza się, widzisz bluescreeny.

Jak odzyskujemy dane z dysku?

Wszystko zależy od rodzaju awarii. Jeśli jest to uszkodzenie logiczne, wykorzystujemy specjalistyczne oprogramowanie. I zdarza się, że pracuje ono nieprzerwanie przez kilkadziesiąt godzin, aby odzyskać… kilkadziesiąt dokumentów czy zdjęć.  

Natomiast w przypadku uszkodzeń mechanicznych dysków HDD wymieniamy elektronikę lub głowicę, albo odparkowujemy ją i próbujemy odzyskać dane w komorze laminarnej.

Ile kosztuje odzyskiwanie danych z dysku twardego?

Cena odzyskiwania danych z dysku zależy od jego typu, modelu i uszkodzenia. W przypadku HDD rozpoczyna od 500 zł. A odzyskanie danych z dysków SSD lub SSHD to kwota od 1000 zł. 

Szczegółową wycenę otrzymasz po ekspertyzie nośnika, którą możemy wykonać bezpłatnie (czas diagnostyki do 7 dni) lub w trybie przyspieszonym do 3 dni roboczych w cenie 369 zł. Dodatkowo na każdym etapie pracy z Twoim dyskiem informujemy Cię mailowo o statusie realizacji usługi.

section_5_img

Wybierz swój wariant ekspertyzy

Ekonomiczna

Wyniki ekspertyzy w przeciągu 7 dni roboczych

Średni czas realizacji zlecenia 30 dni

200 0

Oszczędzasz 200zł

Standardowa

Wyniki ekspertyzy w przeciągu 3 dni roboczych

Średni czas realizacji zlecenia 15 dni

369

Ekspresowa*

Wyniki ekspertyzy w przeciągu 3 dni roboczych

Średni czas realizacji zlecenia 15 dni

ekspertyza dostępna tylko dla zaszyfrowanych baz danych oraz Macierzy RAID

1000
 Podane ceny są wartością brutto 

Wiedza ekspertów
dla Twojego bezpieczeństwa

Przeczytaj nasze FAQ, aby poznać proces odzyskiwania danych HouseOfData. Dzięki temu zawsze będziesz wiedział, na którym etapie jest Twoje zlecenie. Odkryj też najciekawsze lub najtrudniejsze zlecenia, które zrealizowaliśmy. Albo dowiedz się więcej na temat uszkodzeń nośników i sposobach ich zapobiegania na naszym Blogu o odzyskiwaniu danych.

FAQ

Więcej o odzyskiwanie danych z dysku

Odzyskiwanie danych z dysku twardego jest możliwe w przypadku najczęściej spotykanych uszkodzeń nośników informacji. Co więcej, wykonujemy tę usługę z powodzeniem zarówno w przypadku napędów HDD jak i SSD. A poniżej przedstawiamy szczegóły dotyczące przywracania danych z dysków twardych.

Spis treści:

1. Na czym polega odzyskanie danych z dysku twardego?
2. Budowa dysków twardych
2.1. Budowa dysku HDD
2.2. Dysk SSD
2.3. Systemy plików
2.4. Odzyskiwanie plików
3. Odzyskiwanie danych z uszkodzonego dysku
3.1. Mechaniczne uszkodzenie dysku
3.2. Logiczne uszkodzenie dysku twardego
3.3. Elektroniczne uszkodzenie dysku

Dysk twardy od lat jest najpopularniejszym nośnikiem danych w sprzęcie komputerowym: od ultrabooków, przez laptopy, komputery osobiste, aż po serwery i superkomputery. Konstrukcja tych napędów ewoluowała, a jedną z konsekwencji tych zmian jest zwiększenie gęstości upakowania informacji, co z kolei wpływa na pojemność współczesnych dysków HDD i SSD, podawaną w jednostce GB (gigabajt, czyli 1 000 000 000 = 109 bajtów). 

Na czym polega odzyskanie danych z dysku twardego?

Odzyskanie danych z dysku twardego polega na skopiowaniu na inny nośnik informacji, które znajdują się na uszkodzonym egzemplarzu i nie są dostępne z poziomu systemu operacyjnego. A jak łatwo się domyślić, metody odzyskiwania danych będą ściśle powiązane z rodzajem uszkodzenia. Dlatego innych technik używamy w przypadku logicznych błędów na dysku HDD, a innych podczas pracy z uszkodzonym dyskiem SSD.

W tym miejscu warto podkreślić, że skuteczne odzyskiwanie danych z dysku może wykonać wyłącznie przeszkolony technik, który dysponuje specjalistycznym sprzętem oraz rozległą wiedzą z zakresu budowy dysków twardych i ich działania. Tymczasem wielu użytkowników podejmuje we własnym zakresie próby przywrócenia informacji za pomocą programów do odzyskiwania danych. Niestety, aplikacje te okazują się pomocne w tylko niewielkim procencie przypadków. Bo znacznie częściej w wyniku ich działania informacje użytkownika zostają bezpowrotnie utracone przez ich nadpisanie. Dlatego jeżeli naprawdę zależy Ci na przywróceniu informacji, najbezpieczniej jest skorzystać z usług odzyskiwania danych House of Data.

Budowa dysków twardych

Współcześnie najpopularniejsze okazują się dwa rodzaje dysków: HDD i SSD. A każdy z nich ma swoje zalety oraz ograniczenia. Różnią się budową, co wpływa na odporność na klasyczne uszkodzenia, ale determinuje również techniki odzyskiwania danych z dysku

Budowa dysku HDD

Jeszcze do niedawna powszechnie wykorzystywano wyłącznie konstrukcje HDD, których nazwa pochodzi od angielskiego terminu Hard Disk Drive. Dysk twardy został tak nazwany ze względu na fakt, iż do przechowywania informacji wykorzystuje talerze z twardego materiału, w odróżnieniu od dysków elastycznych (archaicznych już dyskietek).

Wewnątrz metalowej obudowy dysku HDD zamknięte są magnetyczne talerze, nad którymi poruszają się głowice, służące do zapisu i odczytu danych. Podczas pracy talerze wirują z olbrzymią prędkością aż 7200 obrotów na minutę. A pozycjonowaniem głowicy zajmuje się elektronika, które precyzyjnie steruje mechanicznym ramieniem.

Dyski HDD najczęściej ulegają uszkodzeniom mechanicznym, które dotyczą zarówno układu napędowego talerzy, jak i sterującego głowicą. Psują się same głowice oraz elektronika. A ponadto dyski HDD są wrażliwe na mocne wstrząsy podczas pracy, które mogą doprowadzić do uderzenia głowicy o talerz, w wyniku czego zostaje on fizycznie uszkodzony.

Dysk SSD

Dyski SSD (z ang. Solid State Drive) nie posiadają mechanicznych części. Bo dane przechowywane są w półprzewodnikowych modułach pamięci. Z tego powodu dyski SSD są odporniejsze na uszkodzenia mechaniczne, niż HDD. Oraz pracują bezgłośnie i oferują znacznie większe prędkości odczytu i zapisu plików (standardowo ok 200 MB / s, a droższe modele mogą mieć szybkość 550 MB / s lub nawet więcej).

Podstawowymi wadami dysków SSD są wyższa cena od HDD oraz ograniczona liczba cykli zapisu i odczytu komórek pamięci. Co więcej przywracanie informacji z tych dysków wymaga zastosowania zaawansowanych i pracochłonnych technik, co wpływa na cenę odzyskiwania danych z dysku, która w przypadku SSD zaczyna się od 1000 zł.

Systemy plików

Niezależnie od konstrukcji nośnika pamięci, informacje na nim mogą być zorganizowane na różne sposoby. To właśnie systemy plików, charakterystyczne dla każdego systemu operacyjnego. A podczas odzyskiwania danych z dysku rodzaj systemu plików ma marginalne znaczenie, bowiem poszczególne komórki pamięci i tak odczytywane są jedna po drugiej.

Odzyskiwanie plików

Przywracanie plików to w gruncie rzeczy cel zabiegów realizowanych nie tylko po uszkodzeniu dysku, lecz również po przypadkowym wykasowaniu informacji czy sformatowaniu nośnika. W House of Data odzyskiwanie plików z dysków HDD realizujemy z 95% skutecznością, a jeśli chodzi o technologię SSD osiągamy sukces aż w 65% przypadków.

Odzyskiwanie danych z uszkodzonego dysku

Odzyskiwanie danych z uszkodzonego dysku może potrwać stosunkowo krótko albo zająć nawet kilkanaście dni. Wszystko zależy od tego, jaka jest budowa dysków twardych oraz rodzaj uszkodzenia nośnika danych.

Mechaniczne uszkodzenie dysku

Dotyczą najczęściej konstrukcji HDD i mają postać unieruchomienia ramienia pozycjonującego głowicę, uszkodzenia napędu talerzy lub ich powierzchni. W skrajnych przypadkach mamy do czynienia z przyklejeniem się głowicy do talerza czy zerwaniem głowic.

Logiczne uszkodzenie dysku twardego

Uszkodzenia logiczne dysku twardego powstają w wyniku pracy oprogramowania. Mogą je spowodować złośliwe aplikacje i wirusy, ale częściej sam użytkownik. Wtedy koniecznie okazuje się na przykład odzyskiwanie danych po formatowaniu wykonanym przypadkowo. Również omyłkowe usunięcie informacji klasyfikowane jest jako logiczne uszkodzenie dysku twardego, które dotyczą zarówno dysków HDD jak i SSD.

Elektroniczne uszkodzenie dysku

Uszkodzenia tego rodzaju dotykają elementów elektronicznych i powstają najczęściej podczas przepięć. Mogą je spowodować usterki zasilaczy komputerowych, ale także wyładowania atmosferyczne. Odzyskiwanie danych z dysku po uszkodzeniu elektroniki w przypadku HDD wiąże się z wymianą odpowiednich podzespołów. W przypadku SSD awarii mogą ulec same kości pamięci, przez co informacje mogą zostać nieodwracalnie zniszczone.