Odzyskiwanie danych z uszkodzonego telefonu. Kompendium wiedzy.

Odzyskiwanie danych z uszkodzonego telefonu

Uszkodzenie smartfonu zwykle uniemożliwia korzystanie z urządzenia. A jego naprawa kończy się bezpowrotną utratą zawartości pamięci. Dlatego odzyskiwanie danych z uszkodzonego telefonu jest tak popularne. Dowiedz się więcej na ten temat z naszego kompendium wiedzy. 

Spis treści: 

 1. Po jakich uszkodzeniach można odzyskać dane?
 2. Cennik odzyskiwania danych z uszkodzonego telefonu 
 3. Odzyskiwanie danych po uszkodzeniach logicznych
 4. Pęknięty ekran telefonu – jak odzyskać dane?
 5. Zalany telefon – co z Twoimi danymi?
 6. Odzyskiwanie danych ze złamanego telefonu
 7. Wybuch baterii w telefonie a odzyskanie danych
 8. Jak usunąć blokadę ekranu Android?
 9. Ile kosztuje odzyskiwanie danych z naprawą smartfona?

Najpopularniejsze modele telefonów już od dawna nie służą wyłącznie do dzwonienia. Współczesne smartfony dysponują mocami obliczeniowymi i pojemnościami pamięci laptopów czy ultrabooków. A są przecież przeznaczone do komunikacji i zdecydowanie bardziej mobilne. Dlatego magazynują olbrzymie ilości informacji i niestety często ulegają usterkom. W praktyce odzyskiwanie danych z telefonu okazuje się potrzebne częściej, niż przypuszczasz. Sprawdź, dlaczego tak jest?

Uszkodzony telefon przed odzyskiwaniem danych trzeba rozebrać
Do odzyskiwania danych uszkodzony telefon zwykle trzeba rozebrać.

Po jakich uszkodzeniach można odzyskać dane?

Uszkodzenia telefonów można ogólnie podzielić na logiczne oraz mechaniczne. Pierwsze spowodowane są zwykle błędami w pracy oprogramowania, celowym niszczeniem danych lub przypadkowym działaniem użytkownika. 

Smartfon może zawiesić się np. podczas aktualizacji systemu. Aplikacje złośliwe lub tylko niedopracowane również mogą utrudnić albo nawet zupełnie wykluczyć dostęp do zawartości pamięci urządzenia. Nawet Ty sam lub Twoje dziecko możecie po prostu niechcący skasować dane. W dalszej części tego artykułu wyjaśniamy, co robić, a jakich działań absolutnie nie podejmować, aby bezpowrotnie nie utracić danych w takich sytuacjach. Odzyskiwanie danych z telefonu po uszkodzeniu logicznym zazwyczaj jest szybsze i tańsze, niż w przypadku zniszczeń fizycznych.

Niestety, najczęstszymi usterkami smartfonów są jednak uszkodzenia mechaniczne. W większości przypadków wiążą się one z koniecznością wymiany zniszczonego elementu, a taka naprawa może sporo kosztować. Do uszkodzeń mechanicznych zaliczamy:

 • pęknięty ekran
 • zalanie, zamoczenie lub poważne zawilgocenie telefonu, 
 • złamanie telefonu, zmiażdżenie, pęknięcie jego obudowy,
 • przepięcia elektryczne, zwarcia płyty głównej,
 • wybuch baterii w telefonie, nadpalenie i inne uszkodzenia termiczne.

Na szczęście zarówno w przypadku większości uszkodzeń logicznych, jak i mechanicznych, szanse na odczytanie zawartości pamięci urządzenia są wysokie. W House of Data odzyskujemy dane z telefonów aż z 88% skutecznością.  

Cennik odzyskiwania danych z telefonu uszkodzonego

Odzyskiwanie danych z uszkodzonego telefonu to usługa, która rzadko realizowana jest w powtarzalny sposób. Wszystko zależy bowiem od modelu urządzenia, a także rodzaju i rozmiarów usterki oraz oczekiwań Klienta. Dlatego szczegółową wycenę zawsze przekazujemy dopiero po wykonaniu ekspertyzy urządzenia. Możesz zamówić ją w bezpłatnej wersji ekonomicznej lub w trybie standardowym (diagnostyka w ciągu 3 dni roboczych, realizacja w ciągu kolejnych 7 dni) za 369 zł brutto. Niezależne od wybranej opcji, odbiór urządzenia przez kuriera zawsze jest darmowy. Wystarczy wypełnić formularz lub odnieść uszkodzony telefon do jednego z naszych serwisów w wybranych miastach.

Sprawdź listę naszych oddziałów:

Cenę odzyskiwania danych z uszkodzonego telefonu determinuje głównie metoda, wykorzystana do odczytu informacji. Im bardziej jest ona skomplikowana, tym koszty wyższe. Na podstawie naszego doświadczenia możemy przedstawić przedziały cenowe odzysku danych w przypadkach najpopularniejszych rodzajów uszkodzeń. Pamiętaj, że to orientacyjny i uproszczony cennik odzyskiwania danych z uszkodzonego telefonu i dlatego  nie może być wykorzystany do wyceny usługi dla konkretnego zlecenia. W obu przypadkach podajemy koszty wykonania usługi w cenach netto.

Odzyskiwanie danych z telefonu po uszkodzeniu logicznym cena od 300 zł do 1650 zł

Cena odzyskiwania danych z telefonu po uszkodzeniu mechanicznym - od 750 zł do 2000 zł 

odzyskiwanie danych po uszkodzeniach logicznych
Możesz odzyskać dane po uszkodzeniach logicznych telefonu

Odzyskiwanie danych po uszkodzeniach logicznych

Objawami logicznego uszkodzenia telefonu nie zawsze są problemy z uruchomieniem urządzenia. Często smartfon włącza się i reaguje, ale nie można np. przeglądać galerii zdjęć, listy kontaktów czy wiadomości. Albo Android zawiesza się lub Google wciąż przestaje działać. 

Ważne:

jeżeli system pracuje niestabilnie lub urządzenie niespodziewanie się wyłącza - nie korzystaj z niego, aby wykluczyć ryzyko nadpisania zawartości pamięci. Zamów bezpłatnego kuriera i skorzystaj z darmowej ekspertyzy uszkodzenia. 

Odzyskiwanie danych z telefonu po uszkodzeniach logicznych polega na obróbce zawartości pamięci urządzenia przez specjalistyczne oprogramowanie, które komórka po komórce odczytuje informacje. Następnie technik analizuje spójność odzyskanych danych i dokonuje ich dalszej ekstrakcji, co czasem trwa nawet kilka godzin. Na końcu dane kopiuje się na zewnętrzny nośnik, który otrzymuje zleceniodawca. 

Pęknięty ekran telefonu – jak odzyskać dane?

Zbita szybka w telefonie to poważny problem. Nawet niewielkie uszkodzenie może skutkować kłopotami z obsługą dotykową. Ekrany pękają najczęściej w wyniku działania dużych sił zgniatających, czyli wtedy, gdy np. usiądziesz z telefonem tylnej kieszeni, smartfon upadnie na twarde podłoże z dużej wysokości, albo zmiażdży go ciężki przedmiot (np. koło samochodu). 

Uszkodzenia tego rodzaju często okazują się drogie w naprawie, ponieważ oprócz sporej ceny samych wyświetlaczy, koszty podwyższa konieczność wymiany podzespołów znajdujących się bezpośrednio pod ekranem. W efekcie klienci rzadko decydują się na naprawę szybki w telefonie. Zresztą nawet gdy, już do tego dochodzi, kończy się to zwykle resetem urządzenia do ustawień fabrycznych. A to oznacza całkowite i bezpowrotne usunięcie zawartości pamięci. 

Dlatego bardziej opłaca się po prostu odzyskać dane z telefonu z pękniętym ekranem i zgrać je na nowe urządzenie. Na szczęście nawet bardzo poważne i rozległe uszkodzenia wyświetlacza zazwyczaj nie wykluczają dostępu do zawartości pamięci urządzenia. O ile oczywiście możemy wykonać podłączenie interfejsów diagnostycznych bezpośrednio do kości pamięci lub mikroprocesora uszkodzonego urządzenia. 

Pęknięty ekran smartfona zwykle uniemożliwia korzystanie z urządzenia
Pęknięty ekran smartfona zwykle uniemożliwia korzystanie z urządzenia

Zalany telefon – co z Twoimi danymi?

Jeżeli telefon został zalany, istnieje duże ryzyko, że prędzej czy później przestanie on działać. Oczywiście dobrze jest natychmiast wyłączyć urządzenie, a najlepiej wyciągnąć baterię (jeżeli to możliwe), aby uniknąć zwarć na płycie głównej. W warunkach domowych praktycznie nie masz możliwości dokładnego osuszenia wnętrza smartfona. A woda, która zmoczyła elektronikę, z biegiem czasu doprowadzi do jej korozji. Dlatego zalany telefon po prowizorycznym suszeniu działa… przez pewien czas. Skutecznie pomóc może wyłącznie profesjonalne czyszczenie w serwisie, ale i ono nie gwarantuje bezawaryjnej pracy urządzenia.

Jeżeli chcesz mieć maksymalną pewność, że bezpowrotnie nie stracisz danych z zalanego telefonu, wyślij to urządzenie do nas za pomocą darmowego kuriera. W ciągu 7 dni bezpłatnie wykonamy ekspertyzę uszkodzenia (za dopłatą diagnostykę możesz otrzymać już w ciągu 3 dni roboczych, a czas realizacji usługi skrócić do ok. 7 dni). To zdecydowanie najbezpieczniejsze rozwiązanie. Pamiętaj, że korzystanie ze smartfona po zalaniu, może prowadzić do zwarć na płycie głównej, a nawet do eksplozji baterii. 

Odzyskiwanie danych ze złamanego telefonu

Połamany telefon to poważny problem, ponieważ uszkodzenia zwykle są rozleglejsze, niż w wyniku rozbicia ekranu. Telefon, którego obudowa została zgięta pod kątem ponad 30° prawdopodobnie ma już pękniętą płytę główną. A to oznacza nie tylko przerwę w obwodach elektroniki, ale także znacznie groźniejsze zwarcia, które mogą nawet spalić podzespoły. 

Dlatego odzyskiwanie danych z telefonu, który został złamany zwykle jest procesem czasochłonnym i nawet po gruntownej ekspertyzie nie zawsze udaje się prawidłowo wycenić usługę. Wynika to bowiem ze specyfiki pracy z takimi usterkami: technicy zaczynają od najmniej inwazyjnych, więc najtańszych metod odzyskiwania danych. Ale jeżeli nie przynoszą one efektu, trzeba użyć bardziej wyszukanych sposobów, aż do technologicznie najbardziej zaawansowanej metody Chip-Off. Polega ona, ogólnie rzecz biorąc, na przelutowaniu kości pamięci na nieuszkodzoną płytę główną. To skomplikowany i czasochłonny proces, ale dzięki niemu można odzyskać dane także wtedy, gdy już wszystkie inne sposoby zawiodły. 

Kiedy telefon zostanie zalany, odzyskiwanie danych prędzej czy później okazuje się konieczne
Kiedy telefon zostanie zalany, odzyskiwanie danych prędzej czy później okazuje się konieczne

Wybuch baterii w telefonie a odzyskanie danych

Eksplozja baterii w telefonie może być spowodowana wieloma czynnikami, do których należą:

 • mechaniczne uszkodzenie baterii (najczęściej w wyniku złamania, zmiażdżenia smartfona lub pęknięcia ekranu),
 • zalanie telefonu,
 • wady fabryczne,
 • nieprawidłowe warunki eksploatacji (zbyt wysokie lub niskie temperatury użytkowania),
 • zużycie się baterii. 

Objawami kłopotów z baterią często jest je zauważalne wybrzuszenie. W większości nowych telefonów użytkownik nie ma dostępu do ogniwa, więc jeżeli zacznie ono puchnąć, odkształca się cała obudowa. Za owe pompowanie baterii odpowiadają gazy, które wydzielają się w wadliwym, ale wciąż szczelnie zamkniętym ogniwie. To zwykle proces długotrwały, więc możesz w porę zauważyć niebezpieczeństwo. 

Baterie w telefonach eksplodują najczęściej podczas ładowania. Jeżeli w pobliżu znajdzie się człowiek, może dojść do tragedii. Dlatego, kiedy zauważysz jakiekolwiek niepokojące objawy, odłącz urządzenie od ładowania i nie używaj go. Zamiast tego odwiedź serwis lub wyślij smartfona do nas. Jeżeli bateria już wybuchła i z telefonu pozostał tylko nadpalony wrak, prawdopodobnie nadal można odzyskać z niego dane. Skorzystaj z darmowej ekspertyzy, aby przekonać się, jak możemy Ci pomóc?

Jak usunąć blokadę ekranu Android?

Osobną usługą w ramach odzyskiwania danych z telefonu, jest odczytywanie wzoru lub PINu blokady ekranu Android. W współczesnych smartfonach bez znajomości tych informacji praktycznie nie ma możliwości uzyskania dostępu do pamięci. Jedynym ratunkiem jest reset do ustawień fabrycznych, który trwale kasuje wszystkie przechowywane na urządzeniu informacje. Dlatego pytanie, blokada ekranu Android – jak usunąć? tak szybko zyskuje na popularności.

Często trafiają do nas klienci, którym hasło blokady Android zmieniły dzieci podczas zabawy telefonem. Zdarza się też, że ktoś po prostu zapomniał wzór lub pin, zwłaszcza wtedy, gdy na co dzień korzysta z kilku smartfonów. W każdym z tych przypadków możemy podglądnąć hasło lub wzór blokady za pomocą nowatorskiej metody. Polega ona na wywołaniu kontrolowanego zwarcia na płycie głównej urządzenia. W efekcie uzyskujemy dostęp do komórek pamięci, w których przechowywane są dane uwierzytelniające. Co ważne, nie zmieniamy i nie usuwamy hasła czy wzoru blokady ekranu, a po naszej ingerencji nie pozostają żadne ślady na urządzeniu, poza naruszeniem plomb gwarancyjnych. 

Ile kosztuje odzyskiwanie danych z naprawą smartfona?

Naprawa smartfonów często wiąże się z koniecznością resetu urządzenia do ustawień fabrycznych. To zdarza się zarówno w przypadku usuwania usterek logicznych, jak i wymiany podzespołów po uszkodzeniu mechanicznym. Niestety, w wyniku resetu zawartość pamięci jest kasowana, a następnie nadpisywana, więc dane są bezpowrotnie tracone. Kiedy dodasz do tego wysokie koszty wymiany niektórych części, okazuje się, że taniej wychodzi zakup nowego smartfona i pożegnanie się z danymi.

Tak jednak nie musi być, ponieważ możemy odzyskać dane z Twojego uszkodzonego telefonu i profesjonalnie go naprawić. Od rodzaju i rozmiarów usterki zależy cena takiego serwisu. Orientacyjne koszty podajemy poniżej. Pamiętaj, że dotyczą one wyłącznie usługi wykonywanej razem z serwisem urządzenia. Jeżeli nie chcesz zlecać naprawy, sprawdź nasz szczegółowy cennik odzyskiwania danych. Wymiana

 • portu ładowania 50 zł 
 • baterii 50 zł 
 • płyty głównej 200 zł
 • LCD od 200 zł 
 • matrycy od 600 zł
 • korpusu 100 zł 
 • szkła na żel światłoutwardzalny 80 zł
 • szkła półceramicznego 50 zł

Ponadto oferujemy:

 • naprawy po zwarciach i uszkodzeniach płyty głównej od 300 zł
 • przegranie danych z zachowaniem systemu i struktury plików od 150 zł
 • naprawy po zalaniu telefonu od 200 z