Pęknięta szybka w telefonie

Pęknięta szybka w telefonie

Pęknięta szybka w telefonie może okazać się sporym problemem albo tylko estetycznym mankamentem. Wyjaśniamy skąd biorą się te różnice. Sprawdź, czy można skutecznie chronić ekran telefonu? Dowiedz się, co zrobić, gdy pęknie Ci szybka w telefonie?

W tym wpisie:

  • Kiedy pęka szybka w telefonie?
  • Rozbiłem ekran telefonu – co robić?
  • Jak zabezpieczyć szybkę w telefonie?
  • Pęknięta szybka w telefonie – odzyskiwanie danych

Dotykowe ekrany smartfonów mają coraz większe powierzchnie i są coraz cieńsze. Nic więc dziwnego, że ze wszystkich uszkodzeń telefonów pęknięcia szybki zdarzają się najczęściej. Co zrobić, aby im zapobiec? I na czym dokładnie polega to uszkodzenie? Poznaj odpowiedź na pytanie, czy w każdym takim przypadku konieczne jest odzyskiwanie danych z uszkodzonego telefonu?

Szybka telefonie pęka pod wpływem nacisku
Szybka telefonie pęka pod wpływem nacisku

Kiedy pęka szybka w telefonie?

Szybka w telefonie pęka pod wpływem nacisku. Może on działać bezpośrednio na powierzchnię ekranu albo pośrednio, przez obudowę urządzenia. W praktyce szybki pękają najczęściej wtedy, gdy właściciel usiądzie lub nadepnie na telefon. Uszkodzenia te powstają również podczas upadków smartfonów zwłaszcza z dużych wysokości lub na ostre przedmioty. 

Oczywiście szybka pęknie też w wyniku uderzenia twardym narzędziem (np. młotkiem, śrubokrętem) albo nawet aktywności fizycznej właściciela urządzenia. Zdarza się, że ekran zostaje uszkodzony przez klucze noszone w tej samej kieszeni. Na szczęście problem samopękających ekranów znany z wczesnych modeli smartfonów na dobre odszedł już do lamusa. 

Rozbiłem ekran telefonu – co robić?

Jeżeli zauważyłeś pęknięcie na ekranie telefonu, niekoniecznie musi to oznaczać, że wyświetlacz jest do wymiany, a z urządzenia nie da się korzystać. Wszystko zależy od rozmiarów uszkodzenia. Aby je poznać, przeprowadź prostą diagnostykę. Jeżeli:

  • pomimo uszkodzenia ekran reaguje na dotyk, oznacza to, że wymienić trzeba tylko szybkę, 
  • uszkodzony ekran na dotyk nie reaguje, do wymiany jest i szybka i digitizer, 
  • na ekranie nic się nie wyświetla – trzeba wymienić wszystkie elementy ekranu, czyli szybkę, digitizer oraz wyświetlacz. 

Pamiętaj, że chociaż procedury serwisowe bywają różne, to zwłaszcza w trzecim wypadku po wymianie komponentów Twoje urządzenie zostanie zresetowana do ustawień fabrycznych. Hard reset bezpowrotnie usunie całą zawartość pamięci, więc jeżeli zdecydujesz się na tę opcję, najpierw trzeba wykonać odzyskiwanie danych z uszkodzonego telefonu.

Szybka pęknie w wyniku upadku na twardą powierzchnię
Szybka pęknie w wyniku upadku na twardą powierzchnię

Jak zabezpieczyć szybkę w telefonie?

Wbrew specom od marketingu akcesoriów do smartfonów, przed pęknięciem szybki w telefonie trudno się zabezpieczyć. Folie na ekran chronią co najwyżej przed zarysowaniami. Szkła do smartfonów, chociaż dostępne w twardościach H8 i większych, same są zbyt kruche, by skutecznie chronić ekrany przed większymi uszkodzeniami. Prawdopodobnie zabezpieczą wyświetlacz przed pęknięciem w wyniku upadku urządzenia z niewielkiej wysokości na płaską powierzchnię. Nie ma się jednak co łudzić, że spełnią tę funkcję podczas kolizji z młotkiem albo wtedy, gdy mocniej naciśniemy telefon np. siadając. 

 

W praktyce jedynym skutecznym zabezpieczeniem przed uszkodzeniami ekranu są etui na telefon w postaci folderu, czyli z klapką. Im jest ona sztywniejsza, tym przed większymi siłami chroni wyświetlacz. Wytrzymałe, “pancerne” pokrowce na telefon nie są dostępne dla wszystkich modeli, a poza tym ich estetyka nie wszystkim użytkownikom przypadnie do gustu. Dlatego najskuteczniejszą ochroną przed pęknięciem szybki w telefonie wciąż pozostaje unikanie sytuacji, w których dojść może do uszkodzeń. 

Pęknięta szybka w telefonie – odzyskiwanie danych

Koszty wymiany wyświetlacza i digitizera albo nawet samego “dotyku” w wielu modelach zbliżają się do ceny urządzenia. Klienci wolą więc po prostu kupić nowego smartfona. Ale jeśli w starym modelu dotyk nie działa, dostęp do zawartości pamięci jest utrudniony. W takich przypadkach najlepiej wybrać odzyskiwanie danych z uszkodzonego telefonu. Dzięki temu Twoje zdjęcia, filmy, listy kontaktów, wiadomości i inne informacje będziesz mógł bezpiecznie przenieść na nowe urządzenie.