Przywracanie danych z dysku. Kompendium wiedzy

Przywracanie danych z dysku

Przywracanie danych to temat, w którym ekspertami jest 90% internautów. A przynajmniej tak może się wydawać, kiedy czytamy porady tych “speców” na forach. Jak zwykle rzeczywistość jest zupełnie inna. Dlatego zamiast ryzykować, poznaj nasze kompendium wiedzy o przywracaniu danych z dysku. 

Spis treści:

  • Czym jest dysk twardy? 
  • Dlaczego trzeba odzyskiwać dane?
  • Program do odzyskiwania danych 
  • Logiczne uszkodzenia napędów HDD
  • Najczęściej spotykane awarie dysków
  • Przywracanie danych krok po kroku
  • Odzyskiwanie danych z dysku – kiedy wykonać?

Nie zajmujemy się testowanie skuteczności domorosłych “ekspertów” od odzysku danych. Ale często widzimy efekty zastosowania ich porad na nośnikach naszych Klientów. Zazwyczaj gdyby nie sposoby z internetu, koszty odzyskiwania danych z dysku HDD oraz czas realizacji zlecenia byłyby o połowę mniejsze. Dlatego zanim skorzystasz z rad amatorów przekładania talerzy i tym podobnych rewelacyjnych metod, zafunduj sobie odpowiednią dawkę rzetelnej wiedzy o profesjonalnym przywracaniu danych

Czym jest dysk twardy?

Dysk twardy to nośnik pamięci, którego konstrukcję rozwija się od lat 50. ubiegłego wieku. Został skonstruowany po to, aby zastąpić karty perforowane, które w tamtych czasach służyły do programowania pierwszych komputerów. Z biegiem czasu konstrukcja dysków ewoluowała, ale przeznaczenie tych urządzeń pozostało niezmienne. 

Nazwa “dysk twardy” wzięła się od rodzaju nośnika, na którym zapisywane są informacje. W obudowie HDD wirują twarde talerze o magnetycznych powierzchniach. W najszybszych modelach wykonują one nawet 15 tys obrotów na minutę, a więc dużo więcej, niż tarcza szlifierki kątowej (11 000 rpm). Tuż nad talerzami poruszają się ostre głowice, które służą do odczytu i zapisu informacji. Tak w dużym uproszczeniu wygląda budowa magnetycznego dysku twardego. 

Przywracanie danych z dysku HDD można wykonać dla wszystkich modeli tych napędów

Dlaczego trzeba odzyskiwać dane?

Wydawać by się mogło, że skoro konstrukcja dysków twardych rozwijana jest już od ponad siedemdziesięciu lat, dane zapisane na nowoczesnych nośnikach są już całkiem bezpieczne. Niestety, wcale tak nie jest. Ze zwiększaniem pojemności dysków twardych rośnie gęstość zapisu, a margines na jakiekolwiek błędy drastycznie się kurczy. W praktyce dyski HDD to delikatne urządzenia, które są bardzo wrażliwe na wstrząsy

Jakby tego wszystkiego było mało, do mechanicznych uszkodzeń dysków twardych dochodzą również te logiczne, w tym mniej lub bardziej świadome działania użytkowników. Efekt jest zawsze ten sam: utrata dostępu do danych. Właśnie dostępu, a nie samych danych, ponieważ zniszczenie informacji, przechowywanych na dysku następuje tylko w dwóch przypadkach:

  • w wyniku mechanicznego zniszczenia powierzchni magnetycznej lub
  • w efekcie usunięcia danych, a następnie nadpisania komórek pamięci, w których się one znajdywały. 

We wszystkich pozostałych sytuacjach odzyskiwanie danych z dysku hdd de facto przywraca po prostu dostęp do informacji. 

Program do odzyskiwania danych 

To prawda, że w naszym laboratorium mamy niejeden program do odzyskiwania danych z dysku. Ale żadnego z nich nie znajdziesz w Internecie. To specjalistyczne aplikacje, których uruchomienie wymaga również posiadania odpowiednich peryferiów. Tymczasem bardzo wielu użytkowników poszukuje w Sieci programów do odzyskiwania danych. Te osoby znajdują mniej lub bardziej legalne oprogramowanie, którego zastosowanie może spowodować nawet nieodwracalne zniszczenie danych. Dlaczego?

Żaden profesjonalny program do odzyskiwania danych z dysku HDD nie jest instalowany na uszkodzonym nośniku. Tymczasem tak właśnie się dzieje podczas korzystania z aplikacji tego rodzaju dostępnych w Sieci. Podczas pracy oprogramowanie zapisuje informacje na dysku , co zwykle prowadzi właśnie do nadpisania danych, które użytkownik chce odzyskać. Dlatego jeżeli rzeczywiście zależy Ci na przywróceniu informacji, zapomnij o skanowaniu nośnika w jakimkolwiek programie do odzyskiwania danych z dysku.

Wbrew pozorom dysk twardy to delikatne urządzenie

Logiczne uszkodzenia napędów HDD

Logiczne uszkodzenia dysków twardych to takie, których nie spowodowały czynniki fizyczne, ani elektryczne. Najczęściej chodzi po prostu o przypadkowe usunięcie danych czy partycji przez użytkownika. Równie często zdarza się to w wyniku błędów oprogramowania oraz niestety celowego działania złośliwych aplikacji. Do uszkodzeń logicznych zaliczamy także problemy z wykrywaniem napędu oraz błędy w komunikacji. 

W większości przypadków odzyskiwanie danych z dysku HDD po uszkodzeniach logicznych jest tanie i stosunkowo szybkie. Większość usterek tego typu nie wymaga ingerencji w budowę nośnika, ani wymiany podzespołów. Chociaż zdarzają się również takie sytuacje, w których musimy podmienić elektronikę napędu. Dla skuteczności naszych działań najważniejsze jest, abyś nie używał uszkodzonego nośnika. Nawet nieudane próby uruchomienia komputera mogą w tym przypadku skutkować nadpisaniem komórek pamięci, co bezpowrotnie zniszczy dane. 

Najczęściej spotykane awarie dysków

Ze względu na swoją konstrukcję, a zwłaszcza występowanie ruchomych mechanizmów, dyski HDD narażone są na wiele uszkodzeń mechanicznych. Chodzi głównie o upadki uruchomionych laptopów oraz wszelkiego rodzaju wstrząsy czy przeciążenia, którym poddawany jest dysk HDD. Takie czynniki mogą spowodować:

  • kolizję głowicy z powierzchnią talerza,
  • odkształcenie ramienia pozycjonującego głowicę,
  • unieruchomienie ramienia, 
  • naruszenie osiowości zespołu napędowego talerzy. 

Oprócz tego nośniki ulegają również uszkodzeniom elektrycznym, wywołanym przez spięcia i wyładowania atmosferyczne. Trafiają do nas dyski twarde po pożarach i zalaniach, z rozszczelnionymi obudowami, zmiażdżone. Oraz oczywiście rozkręcone przez właścicieli, kolegów właścicieli albo… konkurencyjne serwisy. Największym wyzwaniem było dla nas odzyskiwanie danych z dysku klientki, w którym na powierzchni magnetycznych talerzy znaleźliśmy odciski palców. Operacja zakończyła się pełnym sukcesem. 

Odzyskiwanie danych z dysku HDD krok po kroku

Chcesz wiedzieć, jak wygląda odzyskiwanie danych z dysku w House of Data? Oto stosowana przez nas procedura krok po kroku:

  1. Specjalistyczna ekspertyza nośnika. Jedynie dzięki pełnej diagnostyce Twojego dysku twardego możemy określić przyczynę awarii oraz przedstawić Ci kosztorys realizacji usługi.
  2. Do dalszych prac przystępujemy po zaakceptowaniu przez Ciebie naszej wyceny. W przypadku awarii logicznych, korzystamy z odpowiedniego oprogramowania. Jeżeli dysk został uszkodzony mechanicznie, rozpoczynamy poszukiwania elementów na wymianę. 
  3. Po uruchomieniu napędu, odczytujemy z niego informacje. Dane trzeba jeszcze scalić w odczytywalne pliki. Czasami te dwie operacje (odczyt i konsolidacja) zajmują nawet kilkadziesiąt godzin.
  4. Sprawdzamy spójność odzyskanych danych, a następnie informujemy Cię o zakończeniu realizacji zlecenia. 
  5. Teraz możemy się rozliczyć oraz przekazać Ci odzyskane dane na nowym nośniku. 

Pamiętaj, że po zakończonym zleceniu zawsze jesteśmy do Twojej dyspozycji i służymy pomocą w dalszej pracy z odzyskanymi danymi.