System nie widzi dysku – co zrobić?

System nie widzi dysku - poradnik

Często zwracacie się do nas o pomoc, gdy system nie widzi dysku lub dysk nie inicjuje się. W niektórych przypadkach rozwiązanie tych problemów jest bardzo proste, ale bywa i tak, że jedyne, co można zrobić, to skorzystać z usługi odzyskiwania danych. Sprawdź, co robić, gdy system nie widzi dysku?

W tym wpisie:

  • System nie widzi dysku – przyczyny
  • Dlaczego komputer nie wykrywa dysku? 
  • Uszkodzony nośnik – odzyskiwanie danych z dysku

W laptopach i komputerach stacjonarnych do przechowywania większych ilości danych najczęściej stosuje się dyski twarde. Mogą one być wykonane w technologii HDD lub SSD, ale niezależnie od tego, w każdym przypadku zdarza się, że dysk nie inicjuje się. Fabrycznie nowe napędy należy wtedy sformatować, wybierając system plików dostosowany do naszego systemu operacyjnego oraz preferencji. Ale co zrobić, gdy system nie widzi dysku, który do tej pory pracował bez problemów?

System nie widzi dysku – przyczyny

Sytuacja, w której system nie widzi dysku, dotyczy napędów zewnętrznych lub nośników innych, niż systemowy, ponieważ to właśnie z niego zostało uruchomione środowisko operacyjne. Często problemy takie powoduje niewłaściwe podłączenie dysku (nawet niedociśnięte złącze) lub brak zasilania. Zdarzają się także, szczególnie w komputerach, pracujących z systemem Windows, że problemy z pracą interfejsu USB. 

Jeżeli system nie widzi dysku, to w pierwszej kolejności sprawdź podłączenie napędu do płyty głównej i zasilacza lub właściwego interfejsu. Spróbuj podpiąć dysk zewnętrzny do innego gniazda USB i sprawdź, czy problem nadal występuje. Jeżeli tak, wykonaj kroki, które opisujemy w kolejnym akapicie. 

Jednym z powodów, dla których komputer nie widzi dysku, może być awaria

Dlaczego komputer nie wykrywa dysku? 

Może zdarzyć się również tak, że komputer nie wykrywa dysku. Jeżeli jest on jedynym nośnikiem, system nie uruchomi się. Sprawdzanie połączeń nie ma większego sensu, jeżeli w ostatnim czasie nie zmienialiśmy konfiguracji sprzętowej. Można jednak dla pewności docisnąć z wyczuciem wtyczki w gnieździe dysku oraz na płycie głównej. 

Jeśli nie przyniesie to oczekiwanego efektu, pozostaje nam uruchomić interfejs systemu BIOS i sprawdzić, jak tam wykrywany jest nasz nośnik. Jeżeli BIOS widzi dysk, problemy z jego inicjacją mogą powodować:

  • zamazanie logicznej struktury dysku,
  • uszkodzenie talerzy,
  • awarię kontrolera dysku.

W każdym z tych przypadków jedynym rozwiązaniem bezpiecznym dla Twoich danych, jest odesłanie dysku, którego komputer nie wykrywa, do firmy, zajmującej się odzyskiwaniem danych w celu wykonania diagnostyki. 

Uszkodzony nośnik – odzyskiwanie danych z dysku

Odzyskiwanie danych z dysku w naszym laboratorium każdorazowo poprzedza gruntowna ekspertyza nośnika. Ujawnia ona przyczynę problemów, rozmiary awarii oraz pozwala nam oszacować wstępną cenę przywracania danych. Na podstawie wyników tej diagnostyki możemy podać Klientowi orientacyjny czas realizacji usługi. 

Teoretycznie najmniej problemów sprawiają logiczne uszkodzenia, zwłaszcza:

– przypadkowe usunięcie plików lub folderów,

– skasowanie partycji,

– sformatowanie dysku. 

Szybkie i skuteczne odzyskiwanie danych z dysku w takich przypadkach jest jednak możliwe tylko wtedy, gdy pierwotne informacje nie zostały nadpisane. Dlatego jeżeli system nie widzi dysku, nośnik najbezpieczniej od razu odesłać do naszego laboratorium, zlecając wykonanie darmowej ekspertyzy. Pamiętaj, że każda próba samodzielnego przywrócenia danych może skończyć się ich nieodwracalnym zniszczeniem.