Usunięcie blokady Android

usunięcie blokady Android

Usunięcie blokady ekranu Android okazuje się konieczne częściej, niż myślisz. Jeszcze do niedawna można było łatwo zresetować hasło czy wzór blokady. Obecnie jest to niemożliwe bez usuwania danych. Dowiedz się, jak możemy pomóc w takiej sytuacji? 

Z tego artykułu dowiesz się:

Największą grupę naszych Klientów stanowią te osoby, którym wzór, hasło lub pin do blokady zmieniły ich własne dzieci. Ale bywa i tak, że ktoś chce odblokować zablokowany smartfon, który od lat leży w szufladzie. Czasem rzecz jasna odwiedzają nas Klienci, którzy chcą poznać wzór blokady czy hasło do telefonu partnera. Wtedy nie możemy pomóc, ponieważ zajmujemy się wyłącznie urządzeniami, które dostarczyli nam ich właściciele, a nie osoby trzecie. 

Jak wyłączyć blokadę ekranu w systemie Android?

Niektórzy twierdzą, że lepiej zapobiegać i dlatego wyłączają blokadę ekranu Android. Można to zrobić za pomocą opcji systemowych. Bez blokady ekranu wystarczy po prostu przesunąć palcem w kierunku jednej z krawędzi, aby odblokować urządzenie. 

Faktycznie jest to szybkie i wygodne, ale przy okazji także wyjątkowo niebezpieczne. Bez hasła lub wzoru każdy może mieć dostęp do Twojego telefonu i zapisanych na nim danych. Pomyśl, co może z nimi zrobić, gdy zgubisz smartfon, albo ktoś Ci go ukradnie?

Jak odblokować telefon zablokowany wzorem?

Wystarczy blokada za pomocą prostego wzoru geometrycznego, aby skutecznie zwiększyć nasze cyfrowe bezpieczeństwo. Co ważniejsze, Twój “szlaczek” może być całkiem wymyślny, dzięki czemu trudno będzie go powtórzyć. To ważne, kiedy często odblokowujesz telefon w towarzystwie innych osób lub w miejscach publicznych.  

Do wersji Androida 4.4, aby usunąć wzór blokady ekranu, wystarczyło pięciokrotnie błędnie go namalować, a potem zalogować się na swoje konto Google. Można też był zresetować ustawienia tej blokady za pomocą usługi Znajdź telefon. Obecnie żadna z tych metod na usunięcie blokady Android nie działa

blokada ekranu PIN jak obejść
Zastanawiasz się, jak obejść blokadę ekranu PIN?

Blokada ekranu PIN – jak obejść?

Innym rodzajem blokady ekranu, jest pytanie o PIN. To ciąg cyfr, który może składać się z czterech i więcej znaków. PIN jest trudny do złamania, a z drugiej strony łatwo go zapamiętać. Ale powinien być unikalny, ponieważ stosująć PIN np. taki sam, jak do karty kredytowej, narażasz się na poważne kłopoty w przypadku jego odkrycia przez osoby trzecie: nie dość, że zdobędą dostęp do telefonu, to jeszcze mogą opróżnić Twoje konto w banku.

PIN, podobnie jak hasło i wzór blokady ekranu, w urządzeniach z Androidem powyżej wersji 6.1. jest skutecznie szyfrowany. Nie ma możliwości jego usunięcia, zresetowania, czy zmiany. Ani za pomocą oprogramowania, ani przez użycie fizycznych metod np. odzyskiwania danych ISP.

Reset do ustawień fabrycznych?

Usunięcie blokady Android wydaje się zatem możliwe tylko w jeden sposób: poprzez zresetowanie urządzenia do ustawień fabrycznych. Problem polega na tym, że w trakcie takiego resetu wszystkie dane są usuwane, a komórki pamięci nadpisywane. Dlatego właśnie informacji z telefonu zresetowanego do ustawień fabrycznych nie da się już w żaden sposób odzyskać.

Zabezpieczenia, skonstruowane przez twórców Androida, okazują się więc wyjątkowo skuteczne: albo znasz PIN czy wzór blokady, albo bezpowrotnie tracisz dane użytkownika urządzenia. I chociaż pochwalamy radykalizm tej strategii, to jednak z doświadczenia wiemy, że użytkownicy często tracą dostęp do zawartości urządzenia nie z własnej winy. W skrajnych wypadkach niektórzy po prostu zapominają PIN czy wzór nawet zapisany przed chwilą. Dzieje się tak zwłaszcza wtedy, gdy na co dzień korzystamy z kilku urządzeń: firmowego tabletu, komórki i prywatnego smartfona. Co zrobić, gdy zapomnisz wzór blokady, pin lub hasło Android?

Co zamiast usuwania blokady Android

Blokady Android powyżej wersji 6.1. obecnie nie da się usunąć. Można jednak ją podglądnąć czyli:

  • odzyskać wzór blokady,
  • odcyfrować PIN. 
  • odczytać hasło Android.

Aby to zrobić, konieczna jest niestety fizyczna ingerencja w elektronikę urządzenia. Na szczęście nie pozostawia ona żadnych śladów, z wyjątkiem naruszenia gwarancyjnych plomb. Metoda polega na wywołaniu ultrakrótkiego i w pełni kontrolowanego spięcia na płycie głównej urządzenia, dzięki czemu uzyskujemy dostęp do zawartości kości, z której możemy odczytać wzór lub pin blokady. Operację tę wykonać może wyłącznie przeszkolony technik, który korzysta ze specjalistycznego sprzętu. Pod żadnym pozorem nie próbuj wywoływać zwarć pomiędzy elementami urządzenia, ponieważ grozi to porażeniem prądem oraz nieodwracalnymi uszkodzeniami smartfona czy tableta.