Wybuch baterii w telefonie może być groźny dla jego właściciela. Urządzenia po takich zdarzeniach zwykle są kompletnie zniszczone. Dowiedz się, jak rozpoznać objawy uszkodzenia baterii i jak zabezpieczyć się przed całkowitą utratą danych z telefonu?
W tym wpisie:
- Kiedy może wybuchnąć bateria w telefonie?
- Objawy uszkodzenia baterii
- Odzyskiwanie danych po wybuchu baterii
Smartfony posiadają coraz większe ekrany dotykowe, użytkownikom zależy na możliwie najdłuższym czasie między ładowaniami, a konstruktorom – na minimalizacji kosztów. W efekcie w telefonach montuje się baterie o stosunkowo dużych pojemnościach, zamkniętych w kompaktowych obudowach, które od czasu do czasu ulegają uszkodzeniom. Część z nich bywa spektakularna, natomiast wszystkie są niebezpieczne dla użytkowników smartfonów. Poznaj fakty na temat wybuchu baterii w telefonie.
Kiedy może wybuchnąć bateria w telefonie?
Najpopularniejszym typem baterii we współczesnych smartfonach są ogniwa litowo-jonowe. Magazynują one, a następnie oddają energię, w wyniku procesów chemicznych, zachodzących wewnątrz ogniwa. Baterie wybuchają więc podczas ładowania oraz zwykłego użytkowania telefonu, a nawet wtedy, gdy z urządzenia nikt nie korzysta. A po takiej eksplozji zwykle trzeba wykonać profesjonalne odzyskiwanie danych z uszkodzonego telefonu.
A dlaczego baterie wybuchają? Oto najczęstsze powody:
- wada fabryczna,
- mechaniczne uszkodzenie (np. zgniecenie, rozszczelnienie obudowy ogniwa),
- przegrzanie np. w wyniku pozostawienia telefonu na słońcu,
- używanie niesprawnej lub nie kompatybilnej ładowarki,
- zbyt częste lub zbyt długie ładowanie,
- awarie obwodów zasilania na płycie głównej telefonu.
Objawy uszkodzenia baterii
Filmiki takie, jak ten powyżej, działają na wyobraźnie, prawda?. Tym bardziej, że wiele osób nosi komórki w kieszeniach spodni czy innej odzieży, która przecież bezpośrednio przylega do ciała. I chociaż faktycznie czasami baterie w telefonach wybuchają bez żadnych ostrzeżeń, to zwykle jednak objawy występują. Dlatego dowiedz się, po czym poznać, że akumulator w Twoim urządzeniu jest uszkodzony? A jeżeli zaobserwujesz którąś z omówionych poniżej oznak, wyłącz urządzenie i wyślij je do nas. Przeprowadzimy szczegółową ekspertyzę i jeśli będzie to konieczne po Twojej akceptacji wykonamy odzyskiwanie danych z uszkodzonego telefonu.
Najbardziej charakterystycznym objawem uszkodzenia baterii w telefonie jest jej wybrzuszenie. Świadczy ono podwyższonym ciśnieniu gazów wewnątrz, które może doprowadzić do eksplozji. Innym zwiastunem jest wyjątkowo intensywne nagrzewanie się urządzenia podczas ładowania lub eksploatacji. Zwróć na to szczególną uwagę zwłaszcza wtedy, gdy nigdy wcześniej smartfon nie grzał się aż tak bardzo. O problemach z kondycją baterii może świadczyć również jej nagły spadek pojemności, co objawia się tym, że telefon trzeba ładować znacznie częściej lub dłużej, niż do tej pory.
Odzyskiwanie danych po wybuchu baterii
Uszkodzenia spowodowane przez wybuch baterii w telefonie mogą być bardzo rozległe. W ekstremalnych sytuacjach eksplozja może nawet doszczętnie zniszczyć kości pamięci. Dzieje się tak zwykle wtedy, gdy oprócz wybuchu dochodzi także do zapłonu i w efekcie spalenia całego urządzenia. Ale jeżeli ze smartfona zostało coś więcej, niż tylko mieszanina stopionych tworzyw sztucznych, zawsze warto wysłać urządzenie do nas. Wykonamy ekspertyzę, która odpowie na pytanie, czy można przeprowadzić odzyskiwanie danych z uszkodzonego telefonu.
Dlatego tak ważne jest, aby działać odpowiednio wcześniej, najlepiej tuż po zauważeniu
objawów świadczących o problemach z baterią. Jeżeli urządzenie dotrze do nas przed eksplozją, możemy nawet podjąć się wymiany ogniwa. W takiej sytuacji również odzyskamy dane, jeżeli instalacja nowej baterii wiąże się z koniecznością zresetowania urządzenia do ustawień fabrycznych, co nieodwracalnie niszczy wszystkie zapisane na nim informacje.